Gady

25.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Gady

Przeziębienie jest zakażeniem górnych dróg oddechowych. W pierwszej fazie schorzenia występuje wirusowe zapalenie błony śluzowej nozdrzy, gardła i krtani. U ludzi może być wywołane przez kilkaset wirusów, u gadów liczba potencjalnych patogenów jest znacznie niższa.

W drugiej fazie przeziębienia następuje bakteryjne nadkażenie górnych, rzadziej dolnych dróg oddechowych. Wśród często spotykanych drobnoustrojów można wyróżnić takie bakterie jak Proteus sp. czy Pseudomonas sp.

Powikłania wynikające z nieleczenia przeziębień zdarzają się rzadko. Nie mniej jednak konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo bolesne zarówno dla zwierzęcia jak i właściciela. Przykre w skutkach są zapalenia worka osierdziowego, opłucnej, opon mózgowych czy zatok głowowych. W ostateczności nieleczone przeziębienie może prowadzić do posocznicy, wstrząsu septycznego i ostatecznie do śmierci zwierzęcia.

Etiologia przeziębień

Przeziębienie jest jedną z najczęściej występujących chorób u gadów. Niestety wina praktycznie zawsze leży po stronie hodowcy a bezpośrednią przyczyną przypadłości jest zaniedbanie.

Zaniedbanie to może wynikać ze źle zorganizowanego transportu zwierzęcia po zakupie lub podczas przewozu na wizytę u lekarza weterynarii. Gorszym niedbalstwem jest złe przystosowanie terrarium dla swojego pupila. Wadliwie działająca wentylacja, zbyt słabe lub całkowity brak ogrzewania, przetrzymywanie zwierząt w małych terrariach lub po kilka sztuk razem to częste powody wystąpienia choroby.

Poprawne jest stwierdzenie, że etiologię przeziębień może stanowić każdy bezpośredni i pośredni czynnik obniżający dobrostan danego zwierzęcia. Wniosek ten ma ponadczasowe przełożenie na wszystkie zwierzęta oraz człowieka. Każdy czynnik stresotwórczy obniża odporność organizmu czyniąc go podatnym na wszelkiego rodzaju infekcje.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu