Gady

16.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Gady, Płazy

Problemy z linieniem często dotykają wszystkich gatunków węży oraz młode jaszczurki a w szczególności młode gekony lamparcie.

Na wstępnie warto uzupełnić wiedzę czytelnika na temat linienia u gadów. Gady linieją ponieważ rosną, a ich wierzchnia warstwa skóry – naskórek, staje się zbyt mały. Naskórek ulega również pewnemu zużyciu wynikającemu z trybu życia i ciągłego ocierania się łuskami dobrzusznymi o podłoże.

Etapowość zrzucania wylinki

Wylinka jest procesem trójetapowym. W pierwszej fazie zwierzak przygotowuje się do wylinki zbierając potrzebne do tego siły, szuka zacienionych miejsc i wilgotnych kryjówek. Druga i zarazem najdłuższa faza to wydzielenie mlecznego płynu pod stary naskórek. Gad w przeciągu dwóch dni staje się szary, matowy, jego oczy zachodzą białawą mgiełką. Po kliku następnych dniach cały płyn zostaje wchłonięty.

Wydzielenie płynu ma na celu oddzielenie całego starego naskórka od nowego. Zwierzęta w złej kondycji nie wytwarzają wystarczającej ilości tej mazi i jest to jedna z kilku przyczyn źle zrzuconej wylinki.

Trzecia faza to zrzucanie wylinki. Zwierzaki będące na tym etapie wędrują po terrarium i ocierają się o wystrój a w szczególności o twarde przedmioty. Wylinka zostaje zrzucona od głowy do ogona a sam proces trwa kilka minut.

Czynniki zaburzające linienie

Zwierzęta zbliżające się do wylinki jak również ją zrzucające nie powinny być bez potrzeby niepokojone. Stres może spowodować zaniechanie zrzucania wylinki. Do innych czynników zaburzających linienie u gadów można zaliczyć zły stan zdrowia i odżywienia, choroby skóry w tym choroby pasożytnicze, rany, blizny, martwice, awitaminozy w tym szczególnie niedobory witamin A i D, nieodpowiednimi warunkami mikroklimatycznymi panującymi w terrarium, głównie zbyt niską wilgotnością i temperaturą. Często zdarza się, że gady nie mogą zrzucić wylinki, ponieważ na ich skórze zalegają fragmenty lub cała poprzednia wylinka.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu