Gady

31.05.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady

Jeśli interesujesz się gadami, chcesz rozpocząć swoją przygodę z terrarystyką, te niewielkie, łagodne jaszczurki wprowadzą cię w ten fascynujący świat.

Gekony lamparcie są jednymi z najpopularniejszych jaszczurek w śród terrarystów. Posiadają nieduże rozmiary a przy tym są łagodne i niekłopotliwe. Ich łapki pozbawione są narządów czepnych jak u reszty ich krewniaków, palce zakończone są pazurkami. Nie potrafią wspinać się po gładkich powierzchniach jak reszta gekonów, za to uwielbiają wdrapywać się na różne skały i konary. Gekon lamparci może żyć od 10 do 20 lat, jest to stosunkowo długo okres, w którym to właśnie Ty będziesz odpowiedzialny za opiekę nad nim.

Występowanie

Gekony lamparcie zamieszkują tereny Iranu, Iraku, w Afganistanie, Pakistanie i w Indiach. Są to jaszczurki naziemne zamieszkujące tereny suche, kamieniste (pustynie lub piaszczyste stepy) ich nazwa pochodzi od ciemnych plamek znajdujących się na ich ciele.

Opis gatunku

Młode różnią się od osobników dorosłych, ich ciała pokrywają szerokie ciemne pasy. Paski i intensywność koloru stopniowo bledną, gdy młode gekony dorastają. Najczęściej dorosłe osobniki mierzą od 20 do 28 cm od czubka nosa do koniuszka ogona i ważą od 45 do 65 gramów. Gekony lamparcie należą do rodziny Eublepharinae, co oznacza, że posiadają powieki. W przeciwieństwie do swoich krewniaków, lamparty mogą mrugać i spać z zamkniętymi oczami. W naturze jedzą przeważnie owady, podobnie jak pająki i skorpiony. Gekony lamparcie są jaszczurkami nocnymi i w ciągu dnia wolą spać schowane w swoich kryjówkach.


1 2 3 4 5 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.3 (20 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu