Gady

20.09.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady

Gekon płaczący (Lepdoidactylus lugubris) to mała tropikalna jaszczurka, która jest fenomenem w świecie kręgowców, a jednocześnie jest łatwa i wdzięczna w hodowli.

Charakterystyka gatunku

Jest jaszczurką dorastająca do 10 cm długości, w czym niemal połowę długości stanowi ogon. Jest koloru brązowego z licznymi czarnymi plamkami na grzbiecie spód ciała ma kolor żółto-brązowy. Tak jak inne gekony potrafi zmieniać swoją barwę w zależności od stopnia naświetlenia i tak, gdy jest ciemno gekon jaśnieje a gdy światło jest intensywne jego barwy stają się mocno wyraźne. Pierwotnie występował w Birmie, Sri Lance, i na Hawajach. Lecz z powodu jego bardzo dużych zdolności adaptacyjnych rozprzestrzenił się dzięki człowiekowi na niemal cały tropikalny świat. Zamieszkuje przeważnie lasy, ale nie stroni też od siedzib ludzkich.

Terrarium

Dzięki niewielkim rozmiarom tych jaszczurek można trzymać grupkę składająca się z 3-4 osobników w terrarium o wymiarach 30 x 30 x 30 cm. Terrarium powinno mieć wiele kryjówek, oraz być wyposażone w patyki bambusowe lub inne elementy wystroju, które posłużą za miejsce do wypoczynku i jako miejsce składania jaj. Za podłoże posłużyć może ziemia ogrodowa lub torf kokosowy. Ważne jest by w terrarium nie było żadnych szpar umożliwiających tym gekonom ucieczkę. Dekorując terrarium możemy także posłużyć się żywymi roślinami, które posłużą gekonom z miejsce do wygrzewania się oraz odpoczynku.

Temperatura i wilgotność

Temperaturę utrzymujemy na poziomie 25-30oC w dzień i 22-25oC w nocy (na podane wymiary terrarium można ją uzyskać dzięki żarówce kompaktowej 8-11 W) a wilgotność na poziomie około 60-70%. Dobrze jest codziennie lekko zrosić terrarium gdyż gekony te chętnie spijają wodę z elementów wystroju. Przyda się także płytkie naczynie z wodą.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu