Gady

05.11.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady


Terrarium dla gekona orzęsionego

Terrarium powinno być przestronne i w miarę wysokie, pamiętając o zamiłowaniu tego zwierzaka do wspinaczek. Jeśli posiadamy stosunkowo młode osobniki przez pewien okres musimy kontrolować czy nie walczą miedzy sobą. Jeśli tak, zaleca się je na pewien okres czasu rozdzielić, dzięki czemu możemy kontrolować każdego gekona z osobna oraz pokarm, który spożywają.

Dorosłe osobniki powinny mieć terrarium o wymiarach, co najmniej 40x40x50cm. Im więcej gekonów posiadamy tym terrarium powinno być stosunkowo większe. Należy jednak uważać, aby nie trzymać w jednym terrarium dwóch samców, ponieważ może dochodzić miedzy nimi do walk. Najczęściej utrzymuje się 1 samca z 2-5 samicami. Minimalne terrarium dla 1 samca i 2 samic powinno mieć wymiary, co najmniej 45x45x60 cm. Wybierając podłoże do terrarium musimy pamiętać ze Ciliatusy lubią ciepły wilgotny klimat, takie podłoże musi też chronić naszego zwierzaka przed urazami. Bardzo dobrym podłożem dla tych jaszczurek jest włókno kokosowe, które można zakupić w większości sklepów zoologicznych.

W terrarium powinno znajdować się gałęzie i konary, po których Ciliatusy mogłyby się wspinać, a także zielone rośliny, które świetnie trzymają wilgoć i do tego gekony mogą spijać z ich liści wodę. Bardzo ważne są również kryjówki, które zapewniają zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa. Kryjówki możemy zrobić z bambusów, dziurawych konarów. Należy przy tym pamiętać żeby otwory były o odpowiednich rozmiarach, aby gekon nie zaklinował się w środku. Wszystkie elementy wystroju terrarium muszą być dobrze przymocowane i zabezpieczone, aby gekon w trakcie swoich nocnych eskapad nie zrobił sobie krzywdy.

Jako oświetlenia używamy słabej mocy żarówki (temperatura optymalna to około 25oC). Możemy zamontować również żarówkę emitującą promienie UVD o długości fali 2.0 lub 5.0. Terrarium zraszamy raz dziennie pamiętając o tym że wilgotność ma wąchać się między 60-80%.

Żywienie gekona orzęsionego

Gekony te to zwierzęta, które urozmaicają mięsną dietę owocami. Młode karmimy głównie owadami (świerszcze i karaczany mniejsze od ich głowy). Raz w tygodniu możemy podać papkę owocową (nie zawierającą twarożku!). Dorosłe mogą spożywać również krojone owoce takie jak melon, arbuz, banan, czy truskawki. Ich dietę urozmaicamy także rozcieńczonym miodem.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu