Gady

05.11.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady

Te miłe dla oczu gekony zaczynają bić rekordy wśród terrarystów, składa się na to niewątpliwie uroda tego zwierzaka a także warunki które z łatwością można mu zapewnić.

Gekon Rhacodactylus ciliatus (z greckiego Rhakos oznacza kolec, Dactylus oznacza palec, Ciliatus oznacza grzywkę lub rzęsy) zawdzięcza swoją nazwę malutkim rzęsom które zaczynają się nad oczami i biegną wzdłuż całego ciała. Do 1994 roku myślano, że jest to gatunek wymarły do momentu, kiedy to nie odnaleziono kilku osobników na wyspach Nowej Kaledonii. Osobniki te bardzo szybko zaaklimatyzowały się i zaczęły rozmnażać dzięki czemu te ciekawe gekony trafiły na rynek terrarystyczny. Naturalne środowisko bytowania tych jaszczurek to wyspy Nowej Kaledonii gdzie panuje ciepły i wilgotny klimat. Ciliatusy to nocne zwierzęta które w ciągu dnia chowają się w swoich kryjówkach między liśćmi czy ściółce, natomiast w nocy budzą się do życia.

Wygląd

Gekony orzęsione to całkiem duże jak na gekony jaszczurki, dorosłe osobniki osiągają rozmiary 20-22 cm, ważą do 65g. Młode zaraz po wykluciu mierzą 7,5 cm przy wadze 1,5 g. Głowa tego gekona jest trójkątna, lekko spłaszczona, posiadają piękne duże oczy, ale nie mają powiek. Już nad oczami zaczynają się „rzęski” które biegną wzdłuż całego ciała i kończą się przy nasadzie ogona. Gekony te posiadają czepne palce z tarczkami ułatwiającymi im chodzenie po gładkich powierzchniach a także chwytny ogon zakończony poduszeczką z takimi samymi tarczkami jak na palcach. Dzięki niemu mogą chwytać się gałęzi i z łatwością poruszać miedzy drzewami.

Odmiany barwne

Gekony orzęsione występują w różnych odmianach barwnych. W zależności od pory dnia kolory i wzory na ich ciałach mogą być intensywniejsze czy też bardziej widoczne. Różnice w intensywności kolorów związanych są również z ich stanem zdrowia i stopniem zestresowania. W ciągu dnia kolor ich ciała jest bledszy natomiast w nocy intensywność ubarwienia się zwiększa.

Są to następujące barwy: brązowy i jego odcienie, czerwony, pomarańczowy, żółty, szary, kremowy, oliwkowy, złoty. Młode osobniki zaraz po wykluciu są intensywnie ubarwione jednak na tej podstawie nie można przypuszczać, że ubarwienie to pozostanie bez zmian w późniejszym okresie ich życia. Dopiero w wieku 3-4 miesięcy można przypuszczać, jaki kolor będzie miał osobnik jak dorośnie. Ubarwienie ciliatusa nie zmieni się już po ukończeniu poprzez niego 6 miesięcy.

Gekony orzęsione mają szeroką paletę wzorów i kolorów co na pewno jest ich atutem.

  • patternless – kolor jednolity bez żadnych wzorów;
  • fire – inaczej nazywany (flame) - głowa i grzbiet są jasno ubarwione z niewielkimi ciemnymi dodatkami, wyraźnie odgraniczonymi od reszty ciała, na granicy rzędów kolców, bok ciała i kończyny mają podstawową barwę z możliwymi jaśniejszymi przebarwieniami;
  • harlequin – jest to odmiana fire, przy tej odmianie boki ciała i kończyny są wyraźnie jaśniejsze;
  • dalmatian – na całym ciele gekona występują małe czarne plamki. Jest to cecha niezależna i może się łączyć z innymi wzorami. Plamki oprócz czarnego koloru mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone;
  • tiger – u osobnika tiger boki ciała przepasane są widocznymi pręgami przechodzącymi przez grzbiet na drugą stronę ciała.

Poszczególne odmiany wzoru mogą jednocześnie występować u jednego osobnika.

Gekony orzęsione mają nie tylko różne kolory i wzory, ale także występują odmiany „strukturalne”, np. crowned – mają bardzo widoczne rzęsy na głowie, ich głowa jest większą bardziej spłaszczona.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu