Gady

30.06.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady, Płazy


Gady

Węże z racji tego, że przyjmują pokarm raz na kilka tygodni spokojnie mogą być pozostawione bez opieki. Trzeba jednak pamiętać, że choć głód im nie będzie doskwierał mogą one w tym czasie poważnie zanieczyścić odchodami ściółkę oraz basen z wodą. Dlatego nie powinniśmy ich obficie karmić przed planowanymi wakacjami. W przypadku gatunków wilgotnościolubnych należy zaopatrzyć terrarium w zraszanie automatyczne. Termostat lub wyłącznik czasowy także będzie w tym przypadku niezbędny.

Jaszczurki to zwierzęta, których nie można zostawiać na dłuższy czas bez opieki. Większość gatunków musi być karmiona dwa razy w tygodniu, a takie jaszczurki jak legwan zielony czy kameleon często muszą być karmione codziennie. Więc gdy posiadamy takie zwierzęta albo musimy zaplanować krótki wyjazd albo poprosić kogoś, aby zaopiekował się naszymi pupilami.

Żółwie lądowe to zwierzęta wytrzymujące długi okres głodu (np. żółwie stepowe potrafią podczas snu zimowego nie pobierać pokarmu nawet do pół roku). Dotyczy to jednak tylko dorosłych cieszących się dobrą kondycją osobników. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd karmimy nasze żółwie obficie przez okres około 2 tygodni. Przed wyjazdem do pojemnika z jedzeniem wsypujemy suszone zioła w dużej ilości. W terrarium możemy także zostawić siano. Dla gatunków owocożernych w terrarium pozostawiamy suszone miękkie owoce (brzoskwinie czy figi). Żółwie wodne również można zostawić na okres około 2 tygodni bez pokarmu (dorosłe i zdrowe). Trzeba także bezwzględnie zaopatrzyć ich zbiornik z wodą w filtr akwarystyczny, aby nie dopuścić do zepsucia się wody.

Płazy

To zwierzęta, które pozostawione bez opieki dłuższy czas mogą nie przeżyć. Niezbędne będzie zamontowanie automatycznego zraszania lub zamgławiacza oraz termostatu czy czasowego wyłącznika. Niestety żaby oraz inne płazy często trzeba karmić 2 razy w tygodniu (lub niektóre częściej). Niestety zwykle pobierają jedynie żywy pokarm, który nie może zalegać w zbyt dużej ilości w terrarium. W takim przypadku będzie konieczna pomoc znajomego czy życzliwego sąsiada.

Warto przemyśleć także zabranie pupila ze sobą. Jeśli jedziemy samochodem oraz w miejscu wypoczynku jest prąd możemy pokusić się o zabranie pupila. Zwierze wtedy będzie pod stała opieką a my nie będziemy musieli martwić się o nasze pociechy. Dzięki temu nasz wyjazd będzie pozbawiony trosk.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu