Gady

30.06.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady, Płazy

Zakup zwierzęcia to duża odpowiedzialność. To żywa istota potrzebująca stałej opieki. Ale trudno czasem pogodzić swoje życie i obowiązki wobec pupili. Jedną z takich sytuacji jest wyjazd na wakacje.

Bezkręgowce

Pająki to odporne na głód zwierzęta. Częstotliwość karmienia dorosłych osobników (raz na kilka tygodni) pozwala nam spokojnie na pozostawienie ich na dłuższy czas bez opieki. Lecz pamiętać należy, że zwierzęta te nie są odporne na niską wilgotność i temperaturę. Należy, więc zapewnić im odpowiednio przygotowane ogrzewanie (np. kabel grzewczy z termostatem lub żarówkę podłączoną do wyłącznika czasowego). Obficie zrosić terrarium tak, aby ściółka była mocno wilgotna (ale nie pływała) oraz wstawić im głębokie naczynie z wodą (ale takie żeby pająk się w nim nie utopił). Gorzej sytuacja przedstawia się z młodymi osobnikami, które powinny pobierać pokarm przynajmniej raz w tygodniu. W takim przypadku nie możemy zapewnić im pokarmu wsypując do terrarium większej ilości karmówki gdyż martwe owady mogą spleśnieć a żywe mogą zjeść małego pająka. I jeżeli nie możemy nikomu zostawić pupila pod opieka należy go bardzo obficie nakarmić przed wyjazdem. Z innymi pajęczakami postępujemy podobnie.

Patyczaki i straszyki z racji tego, że potrzebują stale świeży pokarm w postaci liści krzewów owocowych (jeżyna czy malina) trudno znoszą długotrwałą nieobecność właściciela. Wyjściem w takiej sytuacji jest zamontowanie czasowego zraszacza w taki sposób, aby zraszał terrarium raz, dwa razy dziennie małą ilością wody. Niedobór pokarmu eliminujemy w taki sposób, że do głębokiego i wąskiego naczynia wkładamy jak największa ilość świeżych gałązek.

Karaczany są stosunkowo odporna zarówno na głód jak i na spadki wilgotności. Przed wyjazdem należy zapewnić im pokarm, który po pierwsze nie będzie pleśnieć a po drugie będzie bardzo energetyczny. Dobrze sprawdza się w takich wypadkach sucha karma dla psa czy kota. Dobrze także w zbiorniku z karaczanami umieścić szerokie i płytkie naczyńko z gąbką nasączoną wodą. Karaczany będą uzupełniać braki wody zlizując ją z otworów w gąbce. A sam gąbka zabezpieczy wodę przed zbyt wczesnym wyparowaniem.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu