Gady

10.11.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady

Hodowla gadów tropikalnych jest prawdziwym uzależnieniem. W większości przypadków kupno jednej sztuki uruchamia prawdziwą lawinę zakupów. W pewnym momencie zaczyna brakować miejsca na kolejne terraria, a rachunki za prąd mogą przyprawić o zawał – może to właściwy czas, aby przejść na „szufladowy” system hodowli?

Ogólne informacje o systemie rack

Hodowla gadów w systemie „rack” zapoczątkowana została i jest najbardziej rozpowszechniona w dużych hodowlach, przede wszystkim węży i niektórych gatunków gekonów w Stanach Zjednoczonych. Z czasem spora część hodowców z całego świata zaczęła wykorzystywać „racki” w swoich kolekcjach.

System rack można „spolszczyć” jako szufladowy system utrzymania gadów. Taki sposób hodowli nie ma niestety zbyt wiele wspólnego z estetyką, obserwacją zachowań gadów czy chęcią posiadania w domowym zaciszu kawałka naturalnego środowiska w biotopowym terrarium. System ten ma zapewnić maksimum wykorzystania przestrzeni, zmniejszyć koszty ogrzewania, zwiększyć sterylność hodowli, ułatwić i przyspieszyć prace pielęgnacyjne. Jedyna cecha, która łączy ten system hodowli ze środowiskiem naturalnym jest właściwa dla danego gatunku gada temperatura i poziom wilgotności powietrza. Jednak zwierzęta utrzymywane w ten sposób rosną doskonale, prawidłowo się rozwijają i bez problemu rozmnażają i dla tego hodowcy posiadający większą ilość gadów (nawet czasem liczoną w tysiącach czy dziesiątkach tysięcy!) nie wyobrażają sobie innego sposobu hodowli.

Konstrukcja systemu

Standardowy rack system wygląda i działa jak zwykła komoda. Posiada stelaż z płyt lub tworzywa, a rolę szuflad spełniają plastikowe pojemniki.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu