Gady

12.10.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady


Żywienie

Wielkość, ilość oraz częstotliwość karmienia należy dopasować do wieku i rozmiarów gada. Boa karmimy takimi zwierzętami jak: myszy, szczury, chomiki, świnki morskie, króliki oraz drób (pisklęta, kury, gołębie). Karmimy wyłącznie całymi zwierzętami. Najlepiej (ze względów bezpieczeństwa dla węża) świeżo ubitymi (w sposób humanitarny!) lub mrożonymi (po wcześniejszym rozmrożeniu i ogrzaniu do temperatury pokojowej). Młode węże najlepiej karmić raz na 5-7 dni pokarmem nie grubszym niż grubość węża w najszerszym miejscu. Podrostki można karmić nieco rzadziej odpowiednio większym pokarmem. Dorosłe boa wystarczy karmić raz na 2-3 tygodnie. Boa często są bardzo żarłoczne i potrafią zjeść tyle pokarmu ile dostaną. Nie jest to jednak dla nich dobre – niewielka ilość ruchu i zbyt obfita dieta szybko może doprowadzić do otłuszczenia narządów wewnętrznych, a co za tym idzie spadku kondycji i problemów podczas rozmnażania.

Rozmnażanie

Boa dusiciele są jajożyworodne. Do rozmnażania należy wybierać dojrzałe płciowo osobniki (samice w wieku przynajmniej 3, a samce 2 lat) w dobrej kondycji. Po rozdzieleniu osobników przeznaczonych do rozmnażania wczesną jesienią należy obniżyć im temperaturę o około 5°C i zmniejszyć wilgotność (wystarczy zrezygnować ze zraszania terrarium). Zmniejszamy ilość podawanej karmy. Można również skrócić oświetlenie do 8-10 h/dobę. Pod koniec października przywracamy „normalne” warunki i przystępujemy do łączenia osobników. Samca wpuszczamy do terrarium samicy. Jeżeli po kilku dniach nie zaobserwujemy kopulacji należy rozdzielić węże na tydzień-dwa i ponownie połączyć. Jeżeli trzeba powtarzamy tą czynność kilkakrotnie. Kopulacje mogą przebiegać w nocy, więc łatwo je przeoczyć.

Jeżeli wszystko się uda, to po ciąży trwającej najczęściej od 120 do 150 dni (samice często odmawiają pożywienia przez okres ciąży) naszym oczom ukaże się stadko od 15 do nawet ponad 50 sztuk podobnie wyglądających miniaturek rodziców. Młode zaraz po porodzie mierzą około 35-45 cm. Cały miot najlepiej szybko zabrać z terrarium samicy, aby ich nie uszkodziła. Pierwsze karmienie maluchów może się odbyć dopiero po przejściu przez nie pierwszej wylinki. Wcześniejsze karmienie może się skończyć naruszeniem bardzo delikatnej jeszcze ścianki żołądka i spowodować śmierć wężyka.

Ważne informacje o boa dusicielu

Boa dusiciele jako zwierzęta narażone na wyginięcie objęte są ochroną przez Konwencję Waszyngtońską i znajdują się w II załączniku CITES. Obrót tym gatunkiem jest poddany kontroli i każdy osobnik musi posiadać dokumenty potwierdzające jego pochodzenie z niewoli i po zakupie musi zostać zarejestrowany w starostwie nie później niż 14 dni od daty nabycia.


//1 1 2 3
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu