Gady

12.10.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady


Terrarium powinno być wykończone w typie tropikalnym. Za podłoże możemy stosować włókno kokosowe, torf lub mieszaninę torfu z piaskiem. Ten typ ściółki pozwoli utrzymać odpowiednią wilgotność w zbiorniku. Można również wykorzystać z pewnością mniej estetyczne, ale tańsze i łatwiejsze w sprzątaniu gazety, ręczniki papierowe lub odpylone trociny. Nieodzowną częścią wyposażenia jest spory basen ze świeżą wodą. Dobrze żeby wielkość basenu umożliwiała zanurzenie się całego węża w zbiorniku. Ułatwi to właściwe przechodzenie wylinek. Istotne jest częste sprawdzanie stanu wody w basenie. Boa lubią oddawać odchody właśnie w zbiornikach z wodą. W takim przypadku należy możliwie szybko wymienić wodę na świeżą, gdyż wypicie przez gada zanieczyszczonej odchodami wody może skończyć się poważnym zatruciem.

Dobrze, aby w terrarium pojawił się solidnie przytwierdzony konar ułatwiający zrzucenie wylinki oraz kryjówka, Temperatura w zbiorniku powinna oscylować pomiędzy 25-32°C, a punktowo około 35°C (pod promiennikiem/żarówką).Z nocnym spadkiem do 24°C. Wąż powinien mieć swobodny dostęp do części zbiornika o różnych temperaturach i sam wybierze temperaturę, która odpowiada mu w danym momencie. Oświetlać zbiornik wystarczy 12 h/dobę zwykłą żarówką (nie ma potrzeby stosować promieniowania UV ponieważ węże witaminę D3 pozyskują z pokarmu) i nie powinno być to zbyt intensywne światło, gdyż boa dusiciele są zwierzętami o aktywności nocnej.

Za dnia wilgotność powinna być utrzymana na poziomie 60-70%. W nocy powinna być nieco wyższa i wynosić około 80%. Obfite zroszenie całego terrarium raz na dobę wraz z parowaniem wody z basenu powinno utrzymać właściwą wilgotność. Zwiększoną wilgotność można zastosować w czasie przechodzenia przez węża wylinki. Podniesienie (np. przez dodatkowe zroszenie) wilgotności do około 90% ułatwi właściwy przebieg linienia. Istotne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w terrarium. „Stojące” powietrze i wysoka wilgotność szybko może doprowadzić do pleśnienia elementów wystroju i problemów z drogami oddechowymi węża.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu