Gady

12.10.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady

Boa dusiciele (Boa constrictor) należą do najpopularniejszych dużych węży trzymanych w prywatnych hodowlach. Ich często spokojne usposobienie i stosunkowo duża odporność na błędy hodowlane sprawia, że jest to idealny gatunek dla ludzi, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z dusicielami.

Występowanie

Występuje na terenie Ameryki Środkowej i Południowej, zasiedla również niektóre z wysp karaibskich. Biotopem tego gatunku są wilgotne lasy równikowe jak i znacznie suchsze tereny. Często wybiera stanowiska w pobliżu zbiorników bądź cieków wodnych.

Wygląd

Jest to masywnie zbudowany wąż osiągający od niewiele ponad metra długości do ponad czterech metrów (w zależności od podgatunku). A rozpiętość wagi waha się pomiędzy półtora kilograma, a ponad trzydzieści. Jednak najczęściej spotykane w hodowlach amatorskich i dostępne na rynku są mieszańce podgatunków, których średnia wielkość nie przekracza dwóch i pół metra długości. Samice są nieco większe i masywniejsze od samców. Barwa i wzór poszczególnych osobników jest bardzo różnorodna. Podstawą ubarwienia jest kolor jasnobrązowy lub szarawy, przez grzbiet biegną jasne i ciemne siodłowate plamy, a w okolicach ogona przybierają barwę czarną, krwistoczerwoną lub nawet jaskrawo pomarańczową. Spód ciała jest kremowy z ciemnym kropkowaniem. W ostatnim dziesięcioleciu pojawiło się wiele odmian barwnych powstałych przez krzyżowanie ze sobą węży o ciekawym dla hodowców ubarwieniu.

Warunki utrzymania

Wielkość terrarium powinna być dopasowana do wielkości gada. Przyjmuje się, że minimalna długość powinna odpowiadać 3/4, a szerokość 1/3 długości węża. Wysokość zbiornika nie jest istotna, ponieważ boa rzadko się wspinają i preferują raczej naziemny tryb życia. Dla jednego „standardowego” constrictora wystarczy zbiornik o wymiarach 120/70/50 cm (dł/szer/wys). Najlepiej każdego osobnika trzymać osobno (ułatwia to obserwację, karmienie oraz zmniejsza stres zwierząt i ryzyko przenoszenia pasożytów/chorób). Jeżeli jednak chcemy hodować więcej niż jednego węża w jednym zbiorniku należy odpowiednio zwiększyć jego rozmiary (np. rozmiar „standardowego terrarium razy ilość sztuk).


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu