Gady

17.09.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady


Utrzymanie agamy

Terrarium dla agamy nie musi być wysokie ale za to musi mieć dużą powierzchnię podłogi. Dla pojedynczego dorosłego osobnika poleca się terrarium o wymiarach minimum 150 x 80 x 60 cm. Agamy utrzymuje się parami lub w chowie haremowym, czyli jeden samiec i dwie-trzy samice. Agamy te to zwierzęta sucholubne, więc stworzenie podobnych warunków w terrarium nie powinno być trudne. Terrarium musi być zaopatrzone w źródło ciepła, aby zwierzak mógł wybrać w swoim „mieszkaniu” miejsce cieplejsze i chłodniejsze. W cieplejszym miejscu terrarium temperatura powinna dochodzić 40°C, w najchłodniejszym miejscu spadać do ok. 25°C. Jaszczurki te pochodzą z terenów gdzie jest dość silne nasłonecznienie dlatego należy pamiętać aby zamontować promienniki UVB10,0, są one niezbędne do funkcjonowania i prawidłowego rozwoju tych zwierząt. Promiennik powinien być zamontowany w środku terrarium (promienie UVB nie przechodzą przez szkło). Dzień świetlny powinien trwać 12-14 godzin.

Problemem przy wyposażaniu terrarium jest ściółka. W sklepach zoologicznych niektórzy sprzedawcy polecają piasek, jednak większość agam zjada go razem z dostarczanym przez nas pokarmem, przez co dochodzi do zapiaszczenia ich przewodów pokarmowych. Najlepszym rozwiązaniem jest gruba warstwa kory pomieszanej z piaskiem lub gliną, w której agamy chętnie kopią. Dobrym rozwiązaniem jest kostka brukowa lub ściółka kukurydziana. Warto umieścić w terrarium kilka konarów i półki skalne, po których „brodacze” chętnie będą się wspinać i wygrzewać. Takie konary i półeczki stanowią też atrakcyjny element wystroju. Ściany terrarium również można wykleić, dzięki czemu będzie to również dodatkowa „ścianka wspinaczkowa” dla agamy. Koniecznym elementem wyposażenia są dwie miseczki - jedna na pokarm roślinny i larwy, druga zaś na wodę.

Należy pamiętać, że terrarium powinno odpowiadać wielkościom naszym zwierzakom, powinno rosnąć wraz z naszym podopiecznym. To znaczy nie powinno być za duże dla młodego osobnika-może mieć problemy z łapaniem świerszczy.

W sytuacji, kiedy nasz zwierzak zachoruje należy go przenieść do pojemnika, który wyścielony jest tylko ligniną lub innym papierem łatwym do usunięcia a ściany pojemnika muszą być czyste i niczym nieoklejone. Terrarium to „mieszkanie” dla naszego zwierzaka, ale można wypuszczać naszego „brodacza” na spacer po naszym lokum. W ciepłe dni agamę można umieścić w wolierze zewnętrznej gdzie będzie się wygrzewać (pamiętajmy jednak też o miejscu dla niej zacienionym), ale nigdy nie wolno zostawiać jej bez opieki.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu