Gady

17.09.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady

Agama brodata (Pogona viticeps) to jaszczurka bardzo popularna wśród amatorów terrarystyki. To bardzo ciekawskie zwierzę, które można łatwo oswoić i szybko stanie się naszym przyjacielem.

Występowanie i wygląd agamy

Najpopularniejszym, gatunkiem z grup tzw. agam brodatych reprezentujących 8 gatunków średniej wielkości jaszczurek zamieszkujących Australię jest Pogona viticeps. Ta agama brodata dorosta do rozmiarów 55-60 cm długości. Zamieszkuje suche tereny Australii. Gdzie temperatura waha się od 20 do 45°C a dostęp do wody jest ograniczony. Jaszczurki te są wszystkożerne: nie pogardzą owadami, drobnymi ssakami, pisklętami uzupełniając swą dietę pokarmem roślinnym.

Barwa ich ciała działa na zasadzie maski w środowisku naturalnym, dlatego na ciele agamy dominują takie kolory jak szary, beżowy, żółty, brązowy i pomarańczowy. Skórę omawianych agam pokrywają dość szorstkie łuski, które w niektórych miejscach przekształcają się w kolce, m.in. na brodzie i bokach ciała. Przestraszona agama unosi się na nogach, nadyma i stroszy brodę, na której podnoszą się też kolce. W ten sposób „brodacz” daje do zrozumienia swojemu przeciwnikowi, że jest większa niż mu się wydaje, a do tego niejadalna przez kolce na jej ciele. Ten typ zachowania może też się przejawić przy spotkaniu np.: z weterynarzem. Inna taktyką obronną agam brodatych jest odwrócenie się na grzbiet i udawanie martwej.

Agamy w zależności od humoru, temperatury otoczenia, naświetlenia czy samopoczucia w nieznacznym stopniu zmieniają barwę ciała. Najbardziej widoczna zmiana koloru występuje na brodzie, która u chorych lub zestresowanych zwierzaków staje się czarna. Kolor skóry zmienia się także w trakcie przechodzenia przez „brodacza” wylinki. Staje się ona wtedy jaśniejsza, schodzi płatami, dlatego łatwo zaobserwować granicę między nową a starą skórą.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu