Ptaki

20.08.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki


Rozmnażanie zeberki

Zeberki mnożą się właściwie same i zwykle nie trzeba ich do tego zachęcać. Mimo iż osiągają dojrzałość płciową w wieku 4 miesięcy, nie powinno się dopuszczać do rozrodu ptaków młodszych niż 9 miesięcy (może to doprowadzić do wyczerpania ptaków i zaburzeń w zachowaniach lęgowych i opiece nad potomstwem). Za gniazdo może służyć zarówno drewniana budka (rozmiar 10x10x12 cm, z wejściem jako wycięcie w ⅓ od góry przedniej ścianki) lub koszyczek (dobrze umocowany, aby nie spadł w czasie wysiadywania jaj czy wychowu młodych), zaś na materiał do wyścielenia gniazda nadaje się siano, chusteczki papierowe, mech czy miękkie gałązki.

Gniazdo buduje samiec, a samiczka zaczyna składać jajka do niewykończonego jeszcze gniazda (trzeba uważać by samiec w budowlanym szale nie zabudował jaj), ale wysiadywanie rozpoczyna dopiero po zniesieniu trzeciego jaja (jedno zniesienie może liczyć nawet do 8 jaj), na zmianę z samcem.

Młode wylęgają się po 12-14 dniach, a gniazdo zaczynają opuszczać po około 3 tygodniach. Kilka dni po wylocie zaczynają naukę samodzielnego jedzenia, warto wówczas miseczkę z namoczonym ziarnem i mieszanką jajeczną stawiać na dno klatki. Samodzielność osiągają mniej więcej 2 tygodnie po wylocie z gniazda, ale nie wolno oddzielać od rodziców młodych, co do których nie ma pewności, że jedzą same.

Nie wolno dopuszczać do więcej niż 3 lęgów w roku, aby ptaków nie wycieńczyć. Aby ograniczyć rozrodcze instynkty należy zabrać z klatki wszystko, co pobudza ptaki do lęgów (gniazdo, materiał do wyścielenia, a także wszystko, co mogłoby za materiał posłużyć), oraz zubożyć dietę, jeśli trzeba nawet do samego ziarna, wody i sepii. Jeśli to nie pomaga, można skrócić dzień poprzez gaszenie światła i przykrywanie klatki ciemnym materiałem.

W naturze zeberki, ze względu na surowe warunki środowiskowe, dożywają zwykle do 5 lat, jednak w hodowli mogą żyć nawet kilkanaście, a zależy to przede wszystkim od naszych umiejętności zapewnienia im właściwej opieki.


//1 1 2 3
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (13 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu