Ptaki

20.08.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki


Klatka powinna być przestronna, aby zapewnić ptakom jak największą swobodę ruchów (dla pary minimum to 50 cm długości x 30 cm szerokości x 40 cm szerokości, dla kilku par lub rodziny 120x60x80 cm). Należy im również dać możliwość swobodnego lotu, często wypuszczając na pokój (trzeba uprzednio dobrze zabezpieczyć okna, drzwi i wszelkie niebezpieczne sprzęty). Jeśli ptaki dobrze czują się w swojej klatce, nie musimy obawiać się, że raz wypuszczone nie będą chciały do niej wrócić. Klatka jednak, poza wielkością, musi zapewniać ptakom również poczucie bezpieczeństwa, dlatego dobrze jest ją postawić w spokojnym, stabilnym miejscu, co najmniej na wysokości oczu (tak by podchodząc do klatki nie patrzeć na nie z góry), z daleka od kaloryfera czy przeciągów. Dno klatki wysypujemy piaskiem, a za wystrój wystarczy kilka drewnianych żerdek i karmniki. Zamiast zabawek można im zawiesić np. huśtawkę, pęczki witek wierzbowych lub kłosy senegalskiego prosa. Warto również postawić płytki basenik, gdyż amadyny uwielbiają się kąpać.

Żywienie zeberki

Zeberki należą do ziarnojadów, więc podstawą ich diety jest mieszanka ziaren (różne odmiany prosa 50%, kanar 30%, nasiona sałaty i traw 10%, oraz płatki owsiane, sezam, siemię lniane, murzynek, mak, kasza jaglana) w różnym stopniu dojrzałości, oraz kiełki (np. rzepik, który w formie suchej w ogóle nie jest przez ptaki zjadany, czy pszenica, która w formie suchej jest za duża i za twarda) lub ziarno namoczone (zostawione na 12 godzin w wodzie). Ponadto nie powinno zabraknąć zieleniny (np. cykoria, mniszek lekarski, krwawnik, koperek, kapusta pekińska), owoców (cytrusy bez skórki, duże owoce starte lub pokrojone, miękkie, drobne owoce w całości) i warzyw (warzywa strączkowe po ugotowaniu, zaś twarde – starte), a także owadów (np. mączniki, drobne świerszcze, bezskrzydła odmiana muszek owocówek, larwy wodzienia, suszone kiełże). W okresie lęgowym nie może też zabraknąć mieszanki jajecznej.

Ponieważ najlepszym źródłem witamin i składników mineralnych są owoce, warzywa i kiełki, nie uważam, aby przy prawidłowym karmieniu potrzebne były dodatkowe preparaty witaminowe i mineralne (łatwo je przedawkować, szczególnie przy tak niewielkich ptakach), natomiast nie może zabraknąć w klatce źródła wapnia jakim jest sepia. Niektórzy hodowcy od czasu do czasu podają również węgiel drzewny, który ma właściwości odtruwające (poza toksynami wchłania także witaminy, dlatego nie powinno się go podawać częściej niż dwa trzy razy w miesiącu).


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (13 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu