Ptaki

17.09.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki


Podstawą zdrowia naszej papugi będzie przede wszystkim właściwa dieta. Powinny się w niej znaleźć zarówno owoce (podawane w dużych kawałkach lub całości), warzywa, orzechy (różne gatunki), dzikie i szklarniowe rośliny zielone (np. cykoria, roszponka, rdest ptasi), młode gałązki drzew z pączkami i liśćmi (najlepiej owocowe, w żadnym razie pryskane!), oraz mieszanka ziaren w postaci suchej, moczonej (12 godzin), skiełkowanej i gotowanej. Papugi te mają wysokie zapotrzebowanie na wapń, dlatego powinny mieć stale dostępną sepię. Nie wolno podawać papugom jedzenia ludzkiego, za wyjątkiem gotowanych ziemniaków, fasoli, ryżu czy makaronu (ale nie solonych). Hodowcy odradzają również podawania natki pietruszki, jednak nie wiadomo, dlaczego niektórym papugom szkodzi. Ulubionym pokarmem żako jest zwykle słonecznik i gdyby im pozwolić żywiłyby się tylko nim. Aby temu zapobiec powinno się całkiem wyeliminować z diety słonecznik w formie suchej i zastąpić go kiełkami. Jeśli natomiast pozwolimy naszemu ptakowi jeść go bez ograniczeń, dojdzie u niego do otłuszczenia wątroby i prędzej czy później do śmierci.

Rozmnażanie żako

Rozmnażanie żako nie sprawia trudności o ile para dobrana jest właściwie. Ze względu na trudności z rozpoznawaniem płci, może się okazać, że u akceptującej się pary ptaków nie ma jajek, dlatego, że są to dwa samce. Nie zawsze też ptaki odmiennej płci przypadną sobie do gustu. Do lęgów dopuszcza się ptaki siedmioletnie, choć dojrzałość płciową osiągają mniej więcej dwa lata wcześniej, Jednak wcześniejsze lęgi z dużym prawdopodobieństwem nie będą udane. Ptaki powinny być w dobrej kondycji fizycznej, zdrowe i w żadnym razie nie mogą pochodzić z hodowli, w której pisklęta były odkarmiane ręcznie przez człowieka, gdyż wówczas ptaki zatraciły zachowania godowe właściwe dla papug i nie będą umiały zająć się potomstwem. Na gniazdo najlepiej przeznaczyć wydrążony pień o średnicy komory 30 cm i wysokości 60 cm, zaś średnica otworu wejściowego powinna wynosić co najmniej 12 cm. Otwór wejściowy dobrze jest częściowo przysłonić grubszą gałęzią. Samica składa 2-4 jaja w odstępach 1-2 dniowych. Wysiaduje sama przez okres mniej więcej miesiąca. Pisklęta są całkowicie opierzone w wieku 70 dni, gniazdo opuszczają po kolejnych 20 dniach, ale są przez rodziców dokarmiane jeszcze przez miesiąc.

Decydując się na żako powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze papugi te dożywają nawet 70 lat i cały czas będą wymagały naszej uwagi. Może się też zdarzyć, że nie zaakceptują naszego partnera, będą o niego zazdrosne i w stosunku do niego agresywne. Ptaki odkarmiane ręcznie przez hodowcę oswajają się mocniej, są jednak słabsze i bardziej podatne na choroby. Nigdy też nie będą się nadawały do hodowli. Żako są wrażliwe na stres i mają skłonność do wyrywania sobie piór (pterofagia). Czasem nawet krótka rozłąka z właścicielem (np. nasz urlop) może doprowadzić do choroby. Są to jedne z najinteligentniejszych ptaków, które nie tylko potrafią naśladować mowę ludzką, ale uczą się znaczenia poszczególnych słów. Zamknięte w klatce i zapomniane szybko popadną w apatię, stracą apetyt i na dłużą metę może to doprowadzić do ich śmierci. Nie nadają się do domu z małymi dziećmi, gdyż mogą być w stosunku do nich agresywne.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.7 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu