Ptaki

21.05.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki

Nierozłączki to, obok papużek falistych i nimf, jedne z najczęściej hodowanych papużek. Mają niezwykle żywy charakter, są ciekawskie, łatwe w hodowli i bardzo kolorowo upierzone.

Do rodzaju Agapornis zalicza się 9 gatunków: nierozłączkę czerwonoczelną (Agapornis roseicollis), czarnogłową (A. personatus), rudogłową (dawniej Fischera, A. fischeri), siwogłową (A. canus), czerwonogłową (A. pullarius), górską (inaczej czarnoskrzydła A. taranta), krasnogłową (A. lilianae), czarnolicą (A. nigrigensis) i obrożną (A. swindernianus).

Są to ptaki pochodzące z południowej i wschodniej Afryki, a nierozłączka siwogłowa z Madagaskaru. Ich środowisko życia zależy od gatunku, jedne lubią otwarte stepy (np. czerwonoczelna), inne – tereny gęsto zalesione (rudogłowa, obrożna), jeszcze inne najchętniej przebywają w pobliżu zbiorników wodnych (siwogłowa). Żerują w małych grupkach, wyszukując nasion i owoców, a czasem wyrządzając szkody w uprawach zbóż. Nazwę zwyczajową nierozłączki zawdzięczają silnym więziom między samcem i samicą, które tworzą trwałe związki monogamiczne. Wszystkie gatunki za wyjątkiem nierozłączki czerwonoczelnej, podlegają rejestracji CITES, a do szczególnie narażonych na wyginięcie należą nierozłączki czarnolice.

Najczęściej spotykanym w hodowli gatunkiem jest nierozłączka czerwonoczelna. Ich nazwa pochodzi od czerwonego zabarwienia, tworzącego na głowie maskę obejmującą czoło, policzki i gardło. Dochodzi do 15 cm długości, kolorem dominującym jest zielony, na kuprze znajduje się niebieska plama, dziób jest jasnoróżowy. Znanych jest wiele odmian barwnych, do których należą m. in. lutnio, niebieska, cynamonowa, nakrapiana (z żółtymi lub białymi łatkami).

Nierozłączka czarnogłowa jest również ptakiem często spotykanym w hodowli. Jej wielkość nie przekracza 15 cm, głowa jest czarno zabarwiona, reszta ciała zielona, ma szeroką, żółtą obrożę rozlewającą się na piersi, intensywnie czerwony dziób i białą obrączkę oczną. Wśród wyhodowanych odmian barwnych u albinotycznej brak czarnego zabarwienia głowy, a u formy żółtej jest ona bardzo słabo zaznaczona.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu