Ptaki

07.08.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki

Zajmiemy się ważnymi elementami papuziej diety, które często są pomijane, choć stanowią źródło witamin i substancji mineralnych, niezbędne ptakom do prawidłowego rozwoju i rozrodu. A także o niecodziennymi sposobami podawania pokarmu, co spowoduje, że ptaki nie tylko zapełnią żołądki, ale będą miały przy tym również odrobinę zabawy w godzinach samotności, gdy właściciel zajmuje się „prawdziwym” życiem.

Zielonka

Zielone części roślin są niezbędnym elementem diety papug, dostarczającym przede wszystkim witaminy. Zieleninę można szatkować i w formie sałatki kłaść w karmniku, lub w formie pęczków wieszać w klatce. W sezonie wiosenno letnim wiele wartościowych roślin spotkać można na łonie natury. Oczywiście należy je pozyskiwać w miejscach czystych, oddalonych od ulic, fabryk, wysypisk śmieci itp., a także z osiedlowych trawników, zanieczyszczanych odchodami psów i kotów. Do roślin nadających się do pozyskiwania należy: mniszek pospolity (zarówno kwiaty, młode liście, całe rośliny), gwiazdnica pospolita (podaje się, gdy pędy mają już nasiona), rdest ptasi (owoce, pączki, liście), ptasznik pospolity (nasiona), babka zwyczajna i lancetowata (szczególnie kłosy), kwiaty stokrotki, rumianku, nasturcji, nagietka lekarskiego, szałwi, róży, słonecznika. Można też podawać owoce drzew i krzewów takich jak: morwa, jarzębina, głóg, dzika róża, tarnina, czy dereń, a także szyszki i młode pędy gałązek drzew iglastych (wyjątek stanowi cis, który jest trujący). Ponadto same gałązki są ciekawym dodatkiem, zarówno z pączkami, jak też z listkami. Nadają się do tego gałązki drzew owocowych, wierzby, topoli, brzozy.

W okresie zimowym zieleninę można wysiewać w doniczkach (np. pszenicę, sałatę, bazylię, oregano, rozmaryn, tymianek) lub podawać ziarno w formie skiełkowanej aż do pokazania się młodej roślinki.

Składniki mineralne

Ptaki powinny mieć stale dostępne źródło wapnia. Jest kilka sposobów na jego dostarczanie. Najlepszą według mnie formą jest muszla mątwy (zwana sepią), którą można wieszać w klatce w całości lub sproszkowaną dodawać do sałatki lub mieszanki jajecznej. Sepia jest łatwo przyswajalnym źródłem nie tylko wapnia, ale też wielu mikroelementów. Pokruszone skorupki jajek są najpowszechniej stosowanym i tanim dodatkiem mineralnym, muszą być jednak wygotowane i drobno zmielone. W sklepach zoologicznych można zakupić kostki wapienne, które mogą być wzbogacane innymi dodatkami mineralnymi. Trzeba jednak uważać na podróbki gipsowe, które są dla ptaków trujące. Do innych źródeł wapnia należą: muszelki dodawane do piasku, soja, sezam, nasiona lnu, migdały, mniszek lekarski, owies, fasola, orzechy brazylijskie.

Białko zwierzęce

Okazjonalnie papugi żywią się również pokarmem zwierzęcym, (w naturze w postaci owadów), który jest szczególnie istotny w okresie lęgowym i podczas pierzenia ptaków. Można podawać papugom żywe larwy mącznika młynarka (zawierają dużo tłuszczu), bartciaka większego lub mniejszego (łatwe do strawienia), jedwabnika morwowego(łatwo strawialne), dżdżownice (zawierają dużo białka, mało tłuszczu i są lekkostrawne, można nabyć w sklepie wędkarskim pozyskane z hodowli, zdrowe i nieprzesiąknięte szkodliwymi substancjami). substancjami sklepach zoologicznych dostępne są również suszone kiełże (pokarm dla żółwi). Najpopularniejszym pokarmem pochodzenia zwierzęcego stosowanym w hodowlach jest mieszanka jajeczna. Obecnie dostępne są już na rynku mieszanki jajeczne wzbogacane witaminami, które po dodaniu wody tworzą substancję o konsystencji plasteliny. Można jednak mieszankę przyrządzić samemu w domu mieszając starte gotowane jajko z bułką tartą, biszkoptem czy sucharem, oraz odrobiną jabłka czy marchwi. Wielu hodowców podaje ptakom zamiast mieszanki jajecznej twaróg. Osobiście uważam, że jego podawanie jest bezcelowe, gdyż ptaki nie posiadają enzymów pozwalających na trawienie laktozy.

Czego unikać?

Papugom nie wolno podawać pokarmów solonych, słodzonych i przyprawianych, ani polanych sosem. Oswojone papugi często próbują jeść z talerza swego opiekuna, ale mogą zjeść co najwyżej ugotowane ziemniaki (ale bez masła), makaron czy warzywa, a także płatki zbożowe bez cukru. Nie wolno podawać im alkoholu, czekolady i kofeiny, a także chipsów.

Jak podawać?

W naturze papugi większość dnia spędzają na wyszukiwaniu jedzenia, w niewoli czas ten jest zredukowany do pół godziny dziennie przy karmniku. Dodatkowo spędzają zwykle większość dnia w samotności, w klatce, co prowadzi do nudy, apatii, a czasem również depresji i wyrywania piór. Z tego względu warto próbować stworzyć im choć namiastkę życia w naturze i dodatkowe bodźce, które spowodują, że zdobywaniu pokarmu poświęcą więcej czasu. Już pojawiają się w sklepach zoologicznych zabawki służące do ukrywania jedzenia, są jednak trudno dostępne i bardzo drogie. Są to zwykle różnego rodzaju przezroczyste konstrukcje, w których papuga, żeby dostać się do przysmaku, musi np. przesunąć jakieś drzwiczki. Do najprostszych zabawek – ukrywaczy, które można wykonać samemu, należą kartonowe pudełeczka, papierowe torebki czy duże jadalne liście, w których można ukryć jakiś przysmak (np. suszone owoce, orzeszki) i zawiesić tak, by papuga mogła się do tego dobrać. Kawałki orzeszków czy ziarna słonecznika można powtykać w szyszkę lub w ponawiercane w większym kawałku drewna otwory. Na kawałku sznurka można ponawlekać plastikowe nakrętki od butelek, jedna nad drugą, a do najniżej nawleczonej nasypać przysmak. Ptak, aby dostać się do niego, będzie musiał poprzesuwać pozostałe nakrętki. Do tego celu mogą też służyć tekturowe kubeczki. Dla papug lubiących się zwieszać można pod kapturkiem z kubeczka zawieszać np. orzeszki. To, czy papuga nauczy się znajdywania smakołyków zależy przede wszystkim od jej charakteru, a nie gatunku. Im bardziej ciekawska i odważna, tym większe prawdopodobieństwo, że zaczną się zabawką interesować.

Innym sposobem urozmaicania pobierania jedzenia są niezwykłe sposoby podawania pokarmu codziennego. Musi być to bardzo prosty sposób, który jednocześnie zmusi ptaka do poświęcenia chwili na samo znalezienie, a nie samo rozwikłanie zagadki, jak go zdobyć. Ptakom nadrzewnym (np. lory, ary, kakadu) można podawać jedzenie na specjalnych drewnianych konstrukcjach, pozawieszane na gałęziach. Można porozwieszać w różnych miejscach kilka misek z niewielką ilością pokarmu, aby musiała szukać jedzenia w więcej niż jednej misce nim się naje. Można też część misek przykryć np. papierem czy liściem. Dla papug żerujących na ziemi (kozie, nimfy, faliste) na dno miski można nasypać kamyczki, spomiędzy których ptaki są zmuszone wybierać ziarno. Można też ziarno rozsypywać np. na piasku albo kawałku dywanu z dłuższym włosiem. W lecie jedzenie można podawać w gąszczu świeżych gałązek z liśćmi, liśćmi także zawieszanie pęczków kłosów. Zmian w sposobie podawania pokarmu należy dokonywać stopniowo, początkowo dając do poszczególnych misek nieco więcej jedzenia i pilnując, by papuga była w stanie zdobyć odpowiednią ilość pokarmu w ciągu dnia.

Kolejnym sposobem jest tworzenie zabawek z jedzenia. Najprościej po prostu powiesić np. całego owocu, a dla mniejszych papug ponawlekać na sznurek lub ponadziewać na patyczek jego kawałków. Pamiętajmy, że owoce i warzywa szybko się psują i należy je wówczas wyrzucić, aby papuga się nie zatruła.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu