Ptaki

03.08.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki


Przy większości odmian rozróżnienie płci ryżowców nastręcza amatorom sporych problemów. Samce mają masywniejszy dziób, u podstawy szerszy (jakby napuchnięty), dziób samicy wydaje się dłuższy, węższy i ostrzej zakończony. Ponadto zwykle u samców karminowa obrączka oczna jest szersza i intensywniejszej barwy, jednakże jest to czynnik zależny od kondycji i wieku ptaka. Cechą niezawodną jest szczebiotliwe śpiewanie samca, samice jedynie poćwierkują (trochę jak wróble).

Ptak ten świetnie nadaje się do hodowli klatkowej (minimalna 50 cm dł. x 40 cm wys. x 40 cm szer.), w wolierach pokojowych lub ogrodowych można trzymać je w dużym stadzie oraz łączyć z innymi gatunkami (papużki faliste, nimfy, modrolotki, zeberki). Jak u innych ptaków, klatka powinna być ustawiona w miejscu pozbawionym przeciągów, zacisznym, z dostępem światła słonecznego. Dno klatki wysypujemy piaskiem, dodatkowo niektórzy dają miseczkę z drobnym żwirem (kamyczki pomagają w trawieniu). W klatce powinny się też znaleźć żerdki i nieokorowane gałązki drzew owocowych. Ważna jest przestrzeń niezbędna ptakom do lotu, gdyż są bardzo energiczne i żywiołowe (uwaga! nie puszczać po pokoju ptaków świeżo nabytych – spłoszone mogłyby zrobić sobie krzywdę, ponadto bardzo ważne, by przestrzeń do lotu była zamknięta, a okna najlepiej zasłonięte np. firanką). W klatce poza karmnikiem i poidełkiem warto umieścić basenik z wodą, w którym ptaki mogłyby się kąpać.

Prawidłowo zbilansowana i urozmaicona dieta pozwoli zachować ptaki w dobrym zdrowiu i kondycji. W codziennej diecie nie powinno zabraknąć ziarna (proso, kanar, niełuskany ryż, słonecznik, nasiona siemienia lnianego i sałaty – w sprzedaży dostępne są gotowe mieszanki dla astryldów), świeżej wody, źródła minerałów (sepia, kruszone muszle, skorupki jajek), oraz pokarmów mokrych (owoce, warzywa np. zielona fasolka, kukurydza, groszek, brokuły, marchew) i zielonki (szpinak, cykoria, sałata, kapusta pekińska, kiełki zbóż, a w sezonie letnim mniszek lekarski, gwiazdnica czy kłosy traw). Dietę urozmaicać można suszonymi kwiatami (w sprzedaży dostępne są mieszanki ziół dla gryzoni) i owocami. W okresie lęgowym należy podawać pokarmy zwierzęce (mieszankę jajeczną, twaróg, larwy mącznika, świerszcze) oraz preparat witaminowy.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.7 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu