Ptaki

18.04.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki

W sprzedaży występuje kilka gatunków barwnych, bardzo hałaśliwych papug z rodzaju rozella, które idealnie nadają się do trzymania w wolierze ogrodowej.

Do rodzaju rozella (Platycercus) zaliczamy klika australijskich gatunków papug pojawiających się w hodowlach: rozella królewska (P. elegans), białolica (P. eximius), żółtolica (P. icterotis), bladogłowa (P. adscitus), oraz kaledońska (P. caledonicus).

Najpopularniejsza jest rozella białolica, pochodząca z południowo-wschodniej Australii i Tasmanii. Zamieszkuje sawanny, a coraz częściej również parki, ogrody i pola uprawne. Jest wielkości około 30 cm, ma czerwoną głowę i pierś, jedynie policzki i podgardle są białe (u samca kolor jest czysto biały). Brzuch jest żółty, przechodzący ku dołowi w jasną zieleń. Podogonie jest czerwone, kuper zielony, niebiesko-zielone skrzydła i ogon. Grzbiet i pokrywy skrzydłowe są czarne, z żółtą obwódką, tworząc łuskowany wzór. W hodowli występuje wiele odmian barwnych, np. czerwona, lutnio czy rubino.

Rozella królewska, zwana inaczej penantą, zamieszkuje wschodnią i południową Australię, introdukowana do Nowej Zelandii i na wyspę Norfolk. Zasiedla większe kompleksy leśne o wilgotnym klimacie. Jest większa od rozelli białolicej (do 36 cm długości) ma intensywne niebiesko-czerwone upierzenie, z niebiesko fioletowymi policzkami i podgardlem, i charakterystycznym czarnym łukowaniem na skrzydłach. Brak dymorfizmu płciowego, młode do 15 miesiąca życia mają barwę zieloną, tylko z pojedynczymi czerwonymi piórkami. Obecnie do tego gatunku zalicza się również rozellę żółtą i pomarańczową (kiedyś były to osobne gatunki). Wyhodowano wiele odmian barwnych, m. in. białą, niebieską czy pastelową.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.5 (2 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu