Ptaki

25.08.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki

Papużka falista jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej hodowanych papug na świecie. I nic dziwnego, jej żywy temperament, piękne ubarwienie, łatwość oswojenia i umiejętność naśladowania dźwięków sprawiają, że jest to doskonały towarzysz dla każdego.

Charakterystyka gatunku

Papużka falista (Melopsittacus undulatus) jest najpopularniejszym ptakiem ozdobnym spotykanym w domach na całym świecie. Pochodzi z Australii, gdzie zamieszkuje rozległe trawiaste równiny, żyjąc zwykle w stadach liczących do kilkudziesięciu osobników. W porze suchej migruje w poszukiwaniu wody, tworząc stada nawet kilkudziesięciotysięczne.

W hodowli europejskiej pojawiła się dopiero w XIX wieku, ale już znacznie wcześniej trzymano ją w celach towarzyskich na kontynencie australijskim. Jest niewielkich rozmiarów (średnio 18 cm długości, 40 g wagi), obecnie dostępna w wielu odmianach barwnych. Forma dziko żyjąca jest koloru zielonego z czarnym prążkowaniem na głowie i grzbiecie, głowa żółta z niebieskimi plamkami na policzkach i czarnymi plamkami na podgardlu, ogon zielony za wyjątkiem niebieskich dwóch środkowych sterówek.

Dorosły samiec ma intensywnie niebieską lub fioletową woskówkę, która u samicy jest szara, brązowa lub szarożółta. Młode osobniki mają woskówkę niebieskawo-białą, bladoróżową lub fioletowo-białą, ale u samców jest jednobarwna, a u samic otwory nosowe otoczone są białawą obwódką. Najczęściej spotykane są odmiany: żółta, lutino (żółta bez prążkowania na grzbiecie), błękitna, biała, kobaltowa, szek (w łatki). Powstały również takie odmiany jak: tęczowa (chimera), czubata, nakrapiana, czarnogłowa (jednokolorowa z prążkami pokrywającymi całe ciało), czy tzw. wystawowa papużka falista WPF (dochodzi do 22-25 cm długości).


1 2 3 4 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.1 (7 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu