Ptaki

15.06.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki


Hodowla

Można je trzymać zarówno w klatkach (wielkość optymalna klatki to 60 cm długości, 40 cm szerokości i 50 cm wysokości na jedną parę ptaków), wolierach pokojowych, jak i wolierach ogrodowych (zimą ogrzewanych, tak by temperatura nie spadła poniżej 6oC). Ważne to by miały sucho, bez przeciągów i słonecznie (ale bez przesady, nie stawiajmy klatki na parapecie okna od strony południowej!). Dno klatki przysypujemy piaskiem. Piasek ma dwie podstawowe zalety: jest łatwy w sprzątaniu (na co dzień można przesiewać niewielkim sitkiem), a także dostarcza ptakom substancji mineralnych i drobnych kamyczków, które ułatwiają trawienie. Ponieważ czasem będą połykać ziarenka piasku, ważne by był sterylny! W żadnym wypadku nie wyściełamy dna klatki gazetami, ligniną czy watą (w ten sposób możemy im zrobić krzywdę – otruć lub udusić).

Karmienie

W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe mieszanki ziaren dla ptaków ozdobnych, kanarków, czy ptaków australijskich (nadają się wszystkie), ale można też sporządzać je samodzielnie, poprzez zmieszanie sześciu części prosa (różne odmiany) z jedną częścią mieszanki, w której znajduje się kanar, sorgo, konopie, siemię lniane, murzynek. W okresie wiosennym osobno podajemy skiełkowane ziarno, (poprawia kondycję i pobudza ptaki do godów), zielone części roślin (np. kłosy traw, mniszek lekarski, gwiazdnica, rdest ptasi, sałata, brokuł), a w okresie lęgowym pokarm jajeczny (jest niezbędny nie tylko do wytworzenia skorupki jaj przez samiczkę, ale by utrzymać prawidłowy rozwój i kondycję ptaków, a podczas pierzenia do wytworzenia nowych piór).

Mieszanki jajeczne są dostępne w sprzedaży w formie suchej (dla kanarków), wystarczy ją wówczas zwilżyć przegotowaną wodą lub dodać do startej drobno marchwi czy jabłka. Łatwo jednak przygotować mieszankę samemu, używając do tego ugotowanego jajka i startych sucharów lub herbatników pomieszanych z niewielką ilością startego drobno jabłka i marchwi. Niektórzy zamiast jajka i sucharów dodają twaróg. Podczas odchowu piskląt warto stawiać w klatce miseczkę z larwami mącznika młynarka, barciaka większego albo mniejszego lub jedwabnika morwowego, co wzbogaci dodatkowo dietę piskląt. Cennym dodatkiem zarówno dietetycznym, ale też przynoszącym ptakom wiele radości, są gałązki wierzby, brzozy, czy drzew owocowych.

Niezbędnym elementem w żywieniu wszystkich ptaków jest źródło wapna i minerałów. Można zawiesić kostkę wapienną lub sepię (to muszla mątwy, jest przez ptaki lepiej przyswajalna niż tradycyjna kostka wapienna), albo dodawać do pokarmu wysuszone, bardzo drobno zmielone skorupki wygotowanych jajek. W sklepach zoologicznych znajdziemy rozliczne łakocie w postaci kolb, ciasteczek i wafelków. Pamiętajmy, że jest to jedynie dodatek żywieniowy, porównywalny z ciastkami dla ludzi. Nie można nim w żadnym razie zastępować podstawowego pokarmu, ani przesadzać z jego ilością.

Pamiętajmy by dbać o czystość podłoża klatki, a jednocześnie nie przejmujmy się, że większość jedzenia z karmnika ląduje na piasku. Gołąbki żerują przede wszystkim na ziemi, dlatego zamiast wieszać im karmniki na żerdkach można postawić porcelanową miseczkę (porcelanowa jest dobra, ponieważ się nie wywróci jeśli kilka ptaków usiądzie na jej brzegu) na dnie klatki.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (6 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu