Ptaki

15.06.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hodowlą ptaków, proponuję zakup pary gołąbków diamentowych (Geopelia cuneata). Są to wdzięczne ptaki o spokojnym usposobieniu, nadające się zarówno do profesjonalnej hodowli w wolierach, jak i trzymania w bloku.

Opis gatunku

Są to ptaki bardzo spokojne i ciche. Nie musisz się obawiać pełnego wyrzutów spojrzenia domowników, gdyż jedynym głosem, jaki te ptaki wydają jest ciche gruchanie. Jeśli w przyszłości zamarzysz o powiększeniu kolekcji, możesz nie tylko trzymać gołąbki w większym stadzie, ale też łączyć je z innymi niewielkimi gatunkami ptaków, takich jak amadyny czy nawet papugi.

Gołąbek diamentowy to jeden z najmniejszych gołębi na świecie, osiąga zaledwie 20 cm długości ciała (prawie o połowę mniej od gołębia miejskiego!). W sprzedaży dostępny jest w czterech odmianach barwnych:

  • odmianie dzikiej (dominują różne odcienie szarości, na pokrywach skrzydłowych znajdują się liczne białe plamki);
  • srebrnej (jest jaśniejsza od formy dzikiej);
  • cynamonowej (dominującym kolorem jest brąz);
  • białej (rzadko spotykana, ptaki są bardziej chorowite).

Odróżnienie płci wymaga opatrzenia; w okresie godowym samce mają znacznie szerszą pomarańczową obwódkę wokół oczu, ich kolor jest nieco bardziej kontrastowy. Ponadto wykonują tańce godowe, unosząc i rozpościerając wachlarzowato ogon, gruchając i kiwając głową.

Ten gatunek polecam dla początkujących dlatego, że są to ptaki o niewielkich wymaganiach hodowlanych.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (6 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu