Ptaki

29.10.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki


Kulczyk Mozambijski

Podobnym gatunkiem, wyglądem przypominającym bardziej naszego rodzimego kulczyka, jest kulczyk mozambijski (Serinus mozambicus). Jego ojczyzną jest Afryka na południe od Sahary, w środowisku bujnie porośniętym krzewami i trawami.

Długość ciała wynosi średnio 12 cm, dominującym kolorem jest zielono-szary, skrzydła i ogon są brązowe, spód ciała i kuper żółtawy, głowa żółta z szarym ciemieniem i karkiem, oraz czarnym wąsem. Wzór na głowie samicy jest słabiej zarysowany i wyblakły, a spód ciała bardziej szary. Młode są szarawe. Młode samce zaczynają śpiewać już w 9 tygodniu życia.

Z natury są bardzo ruchliwe, a w zbyt małych klatkach stają się agresywne. Ich głos jest melodyjny, ale zwykle bardzo donośny i na dłuższą metę męczący przy trzymaniu tych łuszczaków w mieszkaniu. Nadają się zarówno do trzymania w klatkach, jak w wolierach, połączone z innymi gatunkami małych wróblaków. Nie nadają się jednak do woliery zewnętrznej, gdyż potrzebują wysokich temperatur. Najlepiej czują się w temperaturach powyżej 25oC, a nawet do 35oC, przy odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza. Jeśli temperatura średnio waha się w granicach do 22oC, należy zamontować żarówkę grzewczą.

Łączenie w pary jest bardzo trudne. Niestety, ze względu na agresywność nie można łączyć ich w większe grupy, czekając, żeby same dobrały się w pary, natomiast nasze wybory zwykle im nie odpowiadają. Źle dobrana para może walczyć ze sobą w okresie lęgowym, aż do śmierci jednego z partnerów. Natomiast raz połączona para pozostaje ze sobą przez resztę życia, a utrata partnera może spowodować w krótkim czasie śmierć drugiego ptaka. Do rozrodu najlepiej dopuszczać kulczyki co najmniej roczne, choć dojrzałość płciową mogą osiągać już po pół roku. Jednak zbyt wczesne dopuszczenie do rozrodu może spowodować śmierć ptaków.

Żywienie jak przy poprzednim gatunku. Nie powinno się podawać rzepiku, rzepaku i lnu, zaś konopie tylko w niewielkich ilościach (z powodu skłonności do otłuszczenia). Chętnie obskubują też świeże gałązki z pąkami lub kwiatami (np. drzew owocowych, wierzby).

W hodowli można spotkać się także z podobnym gatunkiem, kulczykiem żółtobrzuchym (S. flaviventris).


//1 1 2 3 4 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu