Ptaki

29.10.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki

Łuszczaki nie należą do łatwych w hodowli, polecanych początkującym hodowcom i wymagają zapewnienia odpowiednich warunków, by mogły przeżyć w niewoli. Z tego względu nie są ptakami popularnymi w naszych domach, jednakże ich piękny śpiew i ubarwienie sprawiają, że wielu hodowców jednak decyduje się na przygodę z tymi ptakami.

Charakterystyka gatunku

Łuszczaki (Fringillidae) należą do rzędu wróblowatych i są rozprzestrzenione niemal na całym świecie. Niegdyś do rodziny tej zaliczano ptaki z rodzaju Passerina, które popularnie nazywane są przez hodowców łuszczakami, teraz jednak należą do rodziny trznadlowatych (Emberizidae) i podrodziny kardynałów (Cardinalinae), a prawidłową nazwą ich rodzaju jest łuszczyk. Do rodziny Fringillidae zaliczano także ptaki, wyodrębnione obecnie do osobnej rodziny tangar (Thraupidae), dlatego wśród hodowców można spotkać się jeszcze z nazywaniem łuszczakami ptaków z rodzaju Coryphospingus (obecnie krasnoczubki). Najpopularniejszym łuszczakiem hodowlanym jest kanarek (Serinus canaria), opisany w oddzielnym artykule.

Cechą charakterystyczną dla tej rodziny jest niewielka (zwykle 12-14 cm długości), krępa sylwetka z mocnym, stożkowatym dziobem, przystosowanym do rozłupywania łupin nasiennych. Są to ptaki ruchliwe, o pięknym melodyjnym śpiewie, często towarzyskie i tolerancyjne dla innych gatunków, choć mogą stać się agresywne w okresie lęgów.

Hodowla i ochrona gatunku

W Polsce w naturze występuje kilkadziesiąt gatunków tych ptaków, często pięknie ubarwionych, jednakże są pod ścisłą ochroną gatunkową i jest całkowity zakaz ich odłowu, przetrzymywania i hodowli. Ptaki te są nielegalnie sprzedawane na giełdach zoologicznych przez ludzi, którzy fałszywie podają się za hodowców, jednak pamiętajmy, że są to kłusownicy, a proceder, który uprawiają jest łamaniem prawa i szkodzeniem przyrodzie. Ptaki pochodzące z odłowu są bardzo wrażliwe na stres związany z bliską obecnością człowieka, i zwykle nie aklimatyzują się do warunków hodowlanych, dlatego kupowanie ptaków z odłowu jest marnotrawstwem i okrucieństwem.

W hodowli występuje wiele gatunków egzotycznych, pamiętajmy jednak, by kupować je ze znanego źródła, a ptaki powinny mieć papiery potwierdzające ich pochodzenie z hodowli. Jest to ważne z tego względu, że, szczególnie na wschodzie Europy, nadal w dużych ilościach odławia się je nielegalnie, przyczyniając się do drastycznego spadku ich liczebności ptaków. W Polsce obowiązkowej rejestracji podlegają: czyż czerwony (Carduelis cucullata), czyż żółtolicy (C. yarellii), kulczyk brunatny (S. canicapillus), k. białorzytny (S. leucopygius), i k. mozambijski (S. mozambicus).


1 2 3 4 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu