Ptaki

15.10.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki


Jakie gatunki?

Do najczęściej hodowanych i najłatwiejszych w hodowli, dostępnych na polskim rynku należy lorysa górska (Trichoglossus haematodus). Jest to średni ptak, długości do 30 cm, ubarwiony głównie na zielono, z długim ogonem od spodu żółtawym, głowa fioletowo-niebieska, na karku często żółta plama, pierś intensywnie czerwona z czarnym kreskowaniem, brzuch niebiesko-czarny. Dziób jest intensywnie czerwony, ale nogi szare. Występuje aż w 21 podgatunkach różniących się nieznacznie ubarwieniem. Płeć można określić na podstawie ubarwienia tęczówki, która u samca jest jasno-czerwona, u samicy zaś jasno-pomarańczowa.

Czasem można też spotkać na polskim rynku damę niebieskobrzuchą (Lorius lory), zwaną również lorą szerokoogonową lub lorysą czarnogłową. Jest podobnej wielkości co poprzedni gatunek, koloru głównie czerwonego, z intensywnie zielonymi skrzydłami, fioletowo-niebieskim brzuchem, jasnoniebieskim podogoniem, fioletowym karkiem i charakterystyczną czarną czapeczką.

Bardzo ciekawie ubarwione, niestety niespotykane na polskim rynku (ale na czeskim już tak) są lory z rodzaju Chalcopsitta; lora czarna (C. atra), lora oliwkowa (C. duivenbodei), lora szkarłatna (C. cardinalis) i lora zielona (C. sintillata) oraz lora moręgowana (Pseudeos fuscata). W palecie barw ich upierzenia występują czernie, brązy, pastelowe odcienie żółci, czerwieni, fioletu, zieleni i szkarłatu.

Lora wielka (Eclectus roratus) zwana obecnie barwnicą, chętnie w Polsce hodowana, nie należy do podrodziny lor, tylko papug właściwych (Psittacinae), jednakże w jej diecie również ogromną rolę odgrywają owoce i kwiaty. Występuje u niej tak duży dymorfizm płciowy, że jeszcze do niedawna samca i samicę traktowano jako dwa odrębne gatunki. Samiec jest zielony, z żółto-czerwonym dziobem, czerwonymi pokrywami podskrzydłowymi, oraz błękitnymi z wierzchu i brązowymi od spodu lotkami. Samica jest czerwona, z ciemnym dziobem, niebieską obrożą i brzuchem, i błękitnymi lotkami. Jest dość powszechna i łatwa w hodowli, oraz łatwo się oswaja.


//1 1 2 3 4
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu