Ptaki

22.05.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki

Kupno ptaka jest wielkim wydarzeniem zarówno dla domowników, jak i samego zwierzaka, dlatego by zminimalizować jego stres, a także nie zrazić go do siebie od samego początku powinniśmy najpierw przygotować się na jego przybycie.

Przygotowania na przybycie nowego lokatora

Przed zakupem ptaka powinniśmy przygotować się na jego przybycie. Należy wybrać odpowiednie miejsce na postawienie klatki (lub przygotować wolierę). Powinna stać z dala od przeciągów, być co najmniej z jednej strony osłonięta, by ptak nie czuł się osaczony, na tyle wysoko, by przechodząc mieć klatkę mniej więcej na wysokości wzroku (klatka umieszczona zbyt nisko i patrzenie na ptaki z góry, będzie powodowało ich niepokój), z daleka od źródła hałasu, częstego zamieszania, od kuchenki gazowej czy innego źródła gazów i szkodliwych oparów. Nie stawiamy klatki tuż przy kaloryferze, ani na bezpośrednim słońcu, jednak nie powinno też być ciemno i wilgotno. Wybieramy klatkę jak największą na jaką możemy sobie pozwolić, adekwatną do potrzeb danego gatunku. Ptak powinien swobodnie, bez ocierania się o pręty czy żerdki, obracać się w niej i móc rozprostować skrzydła, a także przeskakiwać z jednej żerdki na drugą. Klatkę powinniśmy zaopatrzyć w odpowiednie karmniki (odpowiedniej wielkości, kształtu i z właściwego tworzywa), na wodę, ziarno i pokarm mokry, a także źródło wapnia. Dno klatki najlepiej wyścielić czystym, wyprażonym piaskiem.

Gdzie kupić ptaka do hodowli?


Już coraz więcej gatunków ptaków dostępnych jest w sklepach zoologicznych. Jeżeli nie zależy nam na profesjonalnej hodowli, czystości odmian, czy właściwym dobraniu pary zarodowej, spokojnie możemy pokusić się o ptaka z takiego właśnie sklepu. Zwłaszcza, że na miejscu można zaopatrzyć się również w odpowiednią klatkę, osprzęt, podstawowy pokarm, a czasem nawet specjalistyczną wiedzę. Poza tym upatrzonego ptaka swobodnie można obserwować przez kilka dni, odwiedzając sklep o różnych porach. Natomiast u profesjonalnego hodowcy mamy na pewno duży wybór ptaków z jednego gatunku, cena jest zwykle znacznie niższa, a u ptaków zaobrączkowanych można bez problemów ustalić wiek. Hodowcy jednak są znacznie trudniej dostępni, mamy też mniejszą możliwość obserwacji.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu