Ptaki

14.09.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki

Zanim podejmiemy decyzję czy przynieść do domu jakiegoś ptaka i co to będzie za gatunek, powinniśmy się bardzo wnikliwie zastanowić, czy w ogóle powinniśmy go mieć.

Przede wszystkim żadne zwierzę, także ptak, nie może być traktowany jako żywa zabawka dla dziecka, czy kolorowa ozdoba do mieszkania czy ogrodu. Są to żywe istoty i powinniśmy zapewnić im komfort zarówno fizyczny jak i psychiczny. Aby zwierzę dobrze się czuło w naszym towarzystwie, było zdrowe i w dobrej kondycji, musi czuć się akceptowane i lubiane. Ptaki, zwłaszcza trzymane pojedynczo, będą szukały kontaktu z człowiekiem. Wyczują twoją niechęć również podczas codziennego oporządzania klatki, co może wzbudzać ich niepokój, poczucie niepewności i zagrożenia. Staną się w twojej obecności nerwowe i płochliwe.

Upewnijmy się, czy żaden z domowników nie jest uczulony na pióra. Niektóre ptaki, np. papugi, posiadają tzw. pióra pudrowe, które stale są ścierane, a powstający z nich puder służy do pielęgnacji upierzenia ptaka. Puder taki ma często właściwości uczulające i stale unosi się w powietrzu wokół klatki. Dlatego w przypadku, gdy któryś z domowników jest alergikiem, warto wpierw skonsultować się z alergologiem.

Ptaki mają bardzo wydajny układ oddechowy, przez co są znacznie bardziej podatne na wszelkie trucizny znajdujące się w powietrzu, niż człowiek. Jeśli ktoś w domu pali papierosy, albo, gdy na klatkę dla ptaków chcemy przeznaczyć miejsce w kuchni, gdzie znajdują się palniki gazowe, lub na balkonie wychodzącym na ruchliwą ulicę w centrum miasta, tam miejsca dla ptaków nie ma.

Wiele gatunków ptaków, szczególnie papugi, są hałaśliwe i nie można ich tego oduczyć. Na wiele z nich nie działa nawet przykrywanie klatki materiałem, by „zrobić im noc”. Trzeba się liczyć z tym, że gdy tylko wzejdzie słońce, zaczną śpiewać (kanarki) lub przeraźliwie się wydzierać (papugi), a ich głos jest przenikliwy i donośny. Jeżeli mieszkamy w domku jednorodzinnym, co najwyżej podpadniemy rodzinie, ale mieszkając w bloku możemy narazić się na skargi ze strony sąsiadów. Ptaki są najbardziej wokalne wczesnym rankiem i po południu. Może się zdarzyć, że ptak rozśpiewa się w czasie naszego ulubionego programu w telewizji i w żaden sposób nie będzie się go dało uciszyć.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu