Ptaki

24.05.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki


Kanarki należą do mało wymagających ptaków hodowlanych. Klatka o rozmiarach minimalnych to 60 cm szerokości na 50 cm wysokości i na 40 cm głębokości, ze szczebelkami rozmieszczonymi na tyle gęsto, by ptak nie mógł wsadzić pomiędzy nie głowy, powinna stać w miejscu osłoniętym przynajmniej z jednej strony, przynajmniej na wysokości oczu dorosłego człowieka, z dala od przeciągów, kaloryfera, bezpośredniego południowego światła słonecznego, oraz źródła hałasu (telewizor, radio, telefon). Żerdki (najlepiej drewniane, różnej grubości) należy rozmieścić niezbyt gęsto, gdyż ptaki te dużo skaczą i podfruwają, dno klatki wysypać piaskiem (najlepiej z dodatkiem zmielonych muszli – dostępne w sklepach zoologicznych). Ponieważ bardzo lubią się kąpać należy w klatce stawiać miseczkę z wodą (w sprzedaży są zawieszane plastikowe baseniki kąpielowe osłonięte w formie półkuli z boku i od góry, dzięki czemu ptaki nie chlapią na wszystkie strony). Poidełko i karmniki najlepiej wkładać do klatki od zewnątrz przez specjalne klapki (lepiej zachować higienę pożywienia, łatwiej sprzątać, ptaki czują się bezpieczniej). Zabawki są zbędne.

Żywienie jest podobne jak u innych małych ptaków egzotycznych. Podstawą żywienia jest ziarno (kanar powinien stanowić ⅓ lub ¼ mieszanki, len nie powinien przekraczać 1% mieszanki, gdyż działa rozwalniająco, rzepik i konopie zawierają dużo tłuszczów więc powinny być jedynie dodatkiem, murzynek jest polecany szczególnie w okresie lęgów i pierzenia, działa dobrze na wybarwienie, oraz proso, mak, sezam i rozdrobnione: pszenica, jęczmień, żyto, ryż, dynia, orzechy i słonecznik, a także nasiona traw i sałaty (bogate w składniki mineralne). Warto podawać również całe pęczki kłosów traw i prosa senegalskiego, zawieszone w klatce będą stanowiły nie tylko urozmaicenie diety, ale też niezłą zabawę.

Mieszanka jajeczna jest pokarmem niezbędnym w okresie pierzenia i wyprowadzania lęgów, warto dodawać do niej mak (od 7 dnia po wykluciu piskląt) na prawidłowe wybarwienie. Owoce, warzywa i zielonka powinny być dostępne przez cały czas, urozmaicane w zależności od sezonowych zmian w dostępności poszczególnych pokarmów, podawane zawsze świeże i z umiarem. Kanarki chętnie jedzą sałatę, szpinak, cykorię, pietruszkę, tartą marchew, paprykę, pomidory, ogórki, słodkie owoce, porzeczki, a także młode liście mniszka lekarskiego, gwiazdnicy, krwawnika, rdestu ptasiego czy skiełkowane proso, rzepik i kanar. Nie wolno podawać cukru, słodyczy, czekolady, wędlin, żółtego sera i soli, gdyż są dla ptaków szkodliwe! W sklepach jest dostępnych wiele preparatów witaminowych w postaci kropli, proszku czy witaminizowanych ziaren, należy podawać dawki profilaktyczne, zgodnie z instrukcją producenta, w różnej formie. Jednak pamiętajmy, że preparaty chemiczne nigdy nie zastąpią naturalnej diety bogatej w witaminy i składniki mineralne, należy więc dążyć do tego, by dieta była jak najbardziej urozmaicona i naturalna. Sepia powinna być zawieszona w klatce przez cały czas, można też ścierać ją jako dodatek do mieszanki jajecznej.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu