Ptaki

01.09.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki


Odmiany kakadu

Do najczęściej hodowanych w Polsce należy kakadu żółtlica (Cacatua sulphurea), która jest jedną z cichszych papug w tej rodzinie i ma zaledwie około 35 cm długości, dzięki czemu nadaje się do trzymania w wolierze pokojowej. Jest biało upierzona, z intensywnie żółtym czubem jedynie w przedniej części z kilkoma białymi piórami. Żółty nalot na pokrywach usznych, podogoniu i spodzie skrzydeł. Płeć jest odróżniana po kolorze tęczówki; u samca czarno-brązowa, u samicy – czerwonawa.

Kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita) przypomina powyższy gatunek, ale jest zdecydowanie większa, bo dochodzi do 50 cm długości.

Jedną z piękniejszych jest kakadu molucka (Cacatua moluccensis), która  ma ponad 50 cm długości, jest zabarwiona różowawo, z charakterystycznym bardzo długim czerwono-pomarańczowym czubem i żółtawym ogonem. Samce mają czarną tęczówkę, samice – brązowawą.

Do ciekawych gatunków należą żałobnice, z których dwa gatunki charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Zarówno u żałobnicy rudosternej (Calyptorhynchus banksji), jak i brunatnej (Calyptorhynchus lathami) samce są ubarwione czarno, jedynie z czerwonymi pasami na sterówkach, natomiast samice są brunatne i żółto kropkowane. U żałobnicy palmowej (Probosciger aterrimus), zwanej inaczej kakadu wielką czy ararą, obydwie płcie ubarwione są czarno, jedynie z różową nieopierzoną plamą na policzkach. Wszystkie trzy gatunki są bardzo rzadkie w hodowli, a w Polsce można je spotkać przede wszystkim w ogrodach zoologicznych.


//1 1 2 3 4
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu