Ptaki

01.09.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki


Żywienie

Kakadu w środowisku naturalnym żywią się orzechami, nasionami, owocami i pędami roślin. W niewoli należy podawać im mieszankę ziarna dla dużych papug z dodatkiem orzechów, a także owoce, warzywa, oraz zielonkę (szczególnie lubią kiełkujące zboże). Warto również podawać im młode gałęzie nietrujących drzew owocowych lub np. wierzby czy brzozy, a w okresie lęgowym również mieszankę jajeczną (można też dodać larwy mącznika lub drewniaka) i biszkopty, wzbogacone mieszanką mineralną, oraz mieszankę ziół.

Oswajanie

Kakadu są ptakami długowiecznymi, które w niewoli mogą dożywać nawet 80 lat, a trzymane pojedynczo przywiązują do swojego opiekuna do tego stopnia, że pod wpływem sytuacji, gdy papuga traci z nim kontakt lub poświęcana jest jej mniejsza uwaga, popadają w depresję i często wyskubują sobie wszystkie pióra lub przestają jeść i umierają. Jednak bardzo dobrze oswajają się również trzymane parami. Nie wyklucza to ani nauczenia ich mówienia, powtarzania melodyjek, ani nawet bliskiego kontaktu z opiekunem. Pamiętajmy natomiast, że papugi odkarmiane sztucznie przez człowieka w okresie pisklęcym nie nadają się już do hodowli.

Ochrona gatunku

Wszystkie gatunki należące do rodziny kakadu (za wyjątkiem nimfy) objęte są ochroną gatunkową i wpisane na międzynarodową listę w drugim załączniku CITES, która chroni przed nielegalnym handlem ptaków pochodzących z odłowu. Populacje wielu gatunków ucierpiały z powodu przemytu i wysokiej śmiertelności podczas transportu, co spowodowało drastyczny spadek ich liczebności. Dlatego ważne jest, by kupowane przez nas ptaki pochodziły z pewnego źródła i miały odpowiednie dokumenty potwierdzające ich pochodzenie. W Polsce podlegają obowiązkowi rejestracji.


//1 1 2 3 4 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu