Ptaki

01.09.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki


Rozmnażanie

Kakadu można trzymać w większej grupie jednogatunkowej tylko przez pierwszy rok życia. Jest to jednak zalecane, gdy chcemy dobrać parę hodowlaną, albowiem narzucony wybór samego hodowcy zwykle jest przez odrzucany. Kakadu dobierają się w pary w przeciągu pierwszych kilku miesięcy życia (mniejsze gatunki) do roku (w drugim roku żałobnice), choć dojrzałość płciową osiągają dopiero po kilku latach. Nie wolno w żadnym razie łączyć ich z innymi gatunkami ptaków z powodu silnego terytorializmu. W okresie lęgowym zdarzają się problemy z agresją u samców, które nie mogą wyładować swojej energii na potencjalnym wrogu (brakuje rywala w sąsiedniej wolierze) lub pod wpływem gwałtownych zmian w środowisku wywołujących stres, co może prowadzić do zabicia samicy. Z tego względu wolierę należy urządzać w taki sposób, by samica miała możliwość ucieczki, część wewnętrzna woliery z zewnętrzną powinny być połączone kilkoma wlotami.

Jeżeli para kakadu została dobrze dobrana, jest w dobrej kondycji, ma zagwarantowaną odpowiednio dużą wolierę i urozmaiconą dietę, nie powinno być większych problemów z ich rozmnażaniem. Można również stymulować ptaki do rozrodu poprzez sezonowe zmiany jedzenia; w zimie małokaloryczne i stopniowo coraz mniejsze porcje, owoce tylko kilka razy w tygodniu, zaś latem codziennie dużą ilość skiełkowanego ziarna, owoce i warzywa, oraz pokarm jajeczny i zielonkę, pokarm urozmaicony i wysokokaloryczny, wzbogacony preparatem mineralnym. Na gniazdo nadaje się wydrążony pień (szczególnie zalecany dla większych gatunków) lub budka lęgowa o podstawie 50x50 cm i wysokości około 1,5 m, najlepiej z dwoma wejściami.

Większość gatunków podchodzi do lęgów raz w roku, składając 2-3 jaja, które wysiaduje głównie samica przez miesiąc. Przez następne 4-10 tygodni młode pozostają w gnieździe, a po jego opuszczeniu jeszcze przez miesiąc-dwa pozostają pod opieką rodziców. Kiedy się usamodzielnią mogą paść ofiarą agresji ze strony samca, wówczas należy je oddzielić. Mniejsze gatunki mogą wyprowadzać dwa lęgi w roku.


//1 1 2 3 4 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu