Ptaki

01.08.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki

Gwarek jest jednym z najlepszych naśladowców dźwięków i ludzkiej mowy. Z tego też względu od wieków pozyskiwany jest jako ptak ozdobny do domowych hodowli.

Gwarek czczony (Gracula religiosa), zwany po prostu gwarkiem, należy do rzędu ptaków wróblowatych (Passeriformes), rodziny szpakowatych (Sturnidae), którą dzieli wraz z takimi egzotycznymi ptakami jak majny czy błyszczaki, a także krajowymi szpakami. W naturze zamieszkuje lasy tropikalne Indii i południowych Chin, aż po Malezję i Indonezję. Żeruje w koronach drzew i na plantacjach herbaty i owoców. Występuje w siedmiu podgatunkach, różniących się wielkością (od 24 do 35 cm długości) i liczbą żółtych przydatków głowowych. Jest ubarwiony czarno z metalicznym połyskiem, z żółtymi płatami nagiej skóry na karku i bokach głowy, masywnym żółtym dziobem i nogami, oraz białymi lub żółtymi pokrywami podogonowymi. Dymorfizm płciowy nie występuje, dlatego samca od samicy można określić jedynie poprzez badania laboratoryjne. Na wolności staje się gatunkiem coraz rzadziej spotykanym ze względu na polowania w przeszłości, a obecnie nielegalne odłowy do celów handlowych. Podlega rejestracji CITES.

Ze względu na zdolności mimetyczne – talent do naśladownictwa różnych dźwięków i ludzkiej mowy, przewyższający zdolności papug, jest upragnioną ozdobą wielu domów. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że jest to ptak dość trudny w utrzymaniu.

Gwarek jest bardzo ruchliwy i tak naprawdę w klatce będzie się męczył. Minimalna klatka powinna mieć rozmiary co najmniej 100x60x60 cm. Musimy liczyć się z tym, że jej otoczenie będzie skazane na ciągłe zanieczyszczanie odchodami i resztkami jedzenia, a ptak bardzo lubi kąpiele słoneczne i wodne, więc nie można trzymać go w ciemnym kącie pokoju. Jeśli mimo to zdecydujemy się na klatkę, koniecznie trzeba go jak najczęściej wypuszczać na pokój, inaczej szybko popadnie w apatię. Najlepiej trzymać go w wolierze, ale w zimie musi to być woliera ogrzewana (cały rok powyżej 15oC), zaś w wystroju nie powinno zabraknąć licznych konarów i gałązek, po których ptak będzie mógł się przemieszczać, oraz płytkiego basenu z wodą, w którym będzie się kąpał nawet do kilku razy dziennie. Ze względu na płynną konsystencję odchodów zaleca się wysypywanie dna klatki lub woliery torfem lub korą ogrodniczą, choć niektórzy używają do tego celu higroskopijnego papieru, który trzeba jednak codziennie wymieniać. Ponieważ gwarek jest ptakiem masywnym, najlepiej na karmniki używać dużych przykręcanych misek. Wodę w pojniku należy często wymieniać, gdyż ptak będzie ją stale zanieczyszczał.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu