Ptaki

06.09.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki


Kraśniczek diamentowy

Stagonopleura guttata syn. Emblema guttata zwana przez hodowców amadyną diamentową pochodzi z południowo-wschodniej Australii, gdzie zamieszkuje rozległe sawanny i suche lasy. Osiąga długość do 12 cm, ubarwiony dość niepozornie, z białym spodem ciała, czarną plamą na piersi ciągnącą się horyzontalnie pod skrzydłami na bokach ciała (na bokach dodatkowo białe plamki), z czarnym ogonem i kantarkiem, z czerwonym dziobem, obrączką oczną i kuprem, oraz brązowym płaszczem. Brak dymorfizmu płciowego.

Można je trzymać w większej ilości w wolierze ogrodowej lub pokojowej, a także parami w klatkach o wymiarze 100x50x60 cm. Są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego gdy temperatura spada poniżej 12oC, należy przenieść je do ogrzewanego pomieszczenia. Można łączyć je z innymi gatunkami ptaków, ale w okresie lęgowym są agresywne dla ptaków o ubarwieniu czerwonym.

Kuliste gniazdo budują wśród gałęzi, choć akceptują także półotwarte budki lęgowe. Przy wyborze materiału budulcowego są bardzo wybredne, ale użyteczne mogą być: gałązki brzozy, słoma, siano, trawa, a nawet pióra. Aby rozmnażały się bez problemów, najlepiej trzymać je w wolierach wewnętrznych, w których nie ma dużych wahań temperatur, a jednocześnie jest przestrzeń umożliwiająca ptakom zachowanie dobrej kondycji. Przy niewłaściwych warunkach utrzymania często mają problemy z odchowaniem młodych.

Mewka japońska

Lonchura striata domestica powstała poprzez krzyżowanie mniszki białożytnej (L. striata striata) ze srebrnodziobkiem indyjskim (Euodice malabarica syn. Lonchura malabarica) i jest popularnym, bardzo cenionym przez hodowców ptakiem ozdobnym. Ubarwienie zmienne, brązowo-białe pstrokate, czysto białe, jednolicie czekoladowe, żółte, kremowe czy ciemnobrązowe z jasnym brzuchem i podogoniem. Dymorfizm płciowy nie występuje.

Jest wytrzymała (temperatura powyżej 0oC) i może być hodowana nawet przez początkujących hodowców. Nadaje się zarówno do wolier pokojowych, gdzie można łączyć je z innymi gatunkami małych ptaków, jak i do klatek, gdzie można je trzymać parami.

Ptaki te chętnie gniazdują w półotwartej skrzynce lęgowej. Świetnie nadają się jako zastępczy rodzice do odchowywania piskląt innych gatunków astryldów.

Płomiennik czarnogłowy

Do rzadkich w hodowli, ale niezwykle ubarwionych należy Spermophaga haematima. Żyje w pobliżu wody na obrzeżach lasów, rozległych mokradłach czy gęsto porośniętych krzewami sawannach w zachodniej części środkowej Afryki. Samiec ma czarną większą część ciała, za wyjątkiem szkarłatnej piersi i popielatego dzioba z czerwoną końcówką. Samica jest podobnie ubarwiona, ale z biało plamkowanym brzuchem i z czerwono-czarną głową.

Wymagania jak dla amadyńca.


//1 1 2 3
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu