Ptaki

06.09.2010
autor:  Justyna Niżyńska-Bubel
kategoria:  Ptaki

Chociaż nie są to ptaki łatwe w oswojeniu, kolorowe upierzenie, niewielkie wymagania w utrzymaniu i łatwość w rozmnażaniu w niewoli sprawiły, że astryldy stały się popularnymi ptakami ozdobnymi niemal na całym świecie.

Ogólna charakterystyka gatunku

Rodzina astryldy (Estrildidae), należy do rzędu wróblowatych i liczy 130 gatunków ptaków o niewielkich rozmiarach (8-17 cm długości), z masywnym, stożkowatym dziobem, służącym do rozgniatania nasion. U większości gatunków występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Występują w subsaharyjskiej Afryce, poprzez południową Azję, południowo-zachodnią Oceanię i Australię.

W obrębie rodziny wyróżniamy m. in. takie rodzaje: Amadina (amadyny), Amandava (bengaliki), Cryptospiza (krasnożytki), Hypargos (kropliki), Emblema, Stagonopleura (kraśniczki), Erythrura (papuziki), Estrilda (astryldy), Euodice (srebrnodziobki), Lagonosticta (amarantki), Lonchura (mniszki), Neochmia, Taeniopygia (amadynki), i Uraeginthus (motyliki), w tym do najłatwiejszych i najpospolitszych w hodowli należą: zeberki Taeniopygia guttata i ryżowce Lonchura oryzivora, opisywane w osobnych artykułach.

Amadyniec

Do jednych z najbarwniejszych i wartych uwagi, należy amadyniec (Erythrura gouldiae syn. Chloebia gouldiae), przez hodowców błędnie zwany amadyną wspaniałą. Zamieszkuje tereny trawiaste i zadrzewienia północnej Australii. Niegdyś był ptakiem pospolitym, w latach 50 XX wieku populacja liczyła miliony osobników, teraz jest to gatunek zagrożony wyginięciem (naturalna populacja liczy poniżej 2500 osobników), na skutek gwałtownego kurczenia się żerowisk wywołanego niewłaściwym rozwojem rolnictwa, niekorzystnym reżimem pożarowym czy nadmiernym wypasem bydła. Jego ochrona polega m. in. na zasilaniu naturalnej populacji osobnikami z hodowli (są jednak bardziej podatne na choroby), a także tworzeniem chronionych siedlisk, w których ptaki mogłyby bezpiecznie żerować i się rozmnażać. W Australii jest całkowity zakaz handlu tym gatunkiem, jednak na świecie jest to jeden z popularniejszych ptaków hodowlanych, występujących w wielu odmianach barwnych. Bardzo ważne, by kupować tylko ptaki pochodzące z pewnego źródła, zaopatrzone w CITES.

Amadyniec jest ptakiem niezwykle kolorowym, z czerwoną, żółto-pomarańczową lub czarną maską, okoloną niebieskim i czarnym pasmem, które rozchodzi się aż na podgardle, tył głowy, plecy i kuper są zielone, pierś fioletowa lub granatowa, spód ciała od jasnej żółci po pomarańczowy, pokrywy ogonowe są turkusowe, ale ogon czarny. Dziób i nogi jasne. Samice ubarwione są podobnie jak samce, ale jej upierzenie jest bardziej matowe, a środkowe sterówki w ogonie są znacznie krótsze niż u samca.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu