Ptaki

13.07.2010
autor:  Justyna Niżyńska
kategoria:  Ptaki

Amazonki to bardzo inteligentne, pięknie ubarwione papugi, mało kłopotliwe w utrzymaniu, oddane swoim opiekunom i szybko uczące się naśladować wszelkiego rodzaju dźwięki, co sprawia, że od wieków są upragnionymi towarzyszami w domach na całym świecie.

Do rodzaju Amazona należą 32 gatunki ptaków, noszących wspólną nazwę „papug Nowego Świata”. Pochodzą z Ameryki Południowej i Środkowej. Żyją w lasach deszczowych, żerując w koronach drzew i wyszukując owoce i nasiona palm. W ich ubarwieniu dominuje kolor zielony. Są to średniej wielkości papugi o krępej sylwetce z krótkim, zaokrąglonym ogonem. Są hałaśliwe i bardzo żywe, ale łatwe do oswojenia, bystre i posiadające ogromny potencjał w naśladownictwie różnych dźwięków, również ludzkiej mowy. Wszystkie amazonki podlegają rejestracji CITES.

Hodowla amazonek

Zwykle trzymane są w klatkach (min. 50-70 cm wysokości, 60 cm długości, 50 cm szerokości) lub w pokoju na specjalnym drążku (wyposażonym w karmnik i kuwetę z piaskiem) i pojedynczo, aby ułatwić oswojenie ptaka. Nadają się także do trzymania parami w wolierze pokojowej, a latem również ogrodowej (wytrzymują chłody do 100C). Można też trzymać je w większych grupach, w wolierze zewnętrznej z dodatkowym ogrzewanym pomieszczeniem wewnętrznym (część wewnętrzna powinna mieć długość co najmniej 1,5 m, a w części zewnętrznej 2 m, w mniejszych pomieszczeniach ptaki nie będą chciały latać). Nie tolerują obecności innych gatunków ptaków.

Jeśli papuga mieszka w klatce lub niewielkiej wolierze, w której nie chce latać, trzeba dać jej możliwość swobodnego lotu poza klatką. Papugi pozbawione ruchu i rozrywki szybko staną się osowiałe i apatyczne.

Należy liczyć się z tym, że elementy wystroju klatki trzeba będzie często wymieniać, gdyż papugi mają masywny, silny dziób, który przez cały czas ścierają. Dlatego warto wstawiać do klatki świeże gałązki np. drzew owocowych, a zamiast kupnych okorowanych żerdek wyposażyć klatkę w naturalne, różnej grubości konary nietrujących drzew (np. topola, brzoza, orzech, drzewa owocowe). Trzeba też mocno umocować karmniki i poidła, najlepiej metalowe lub porcelanowe, gdyż plastik lub drewno szybko zostaną zniszczone (a plastikiem mogą się przy okazji struć). W naturalnym środowisku żerują w koronach drzew, dlatego karmniki wieszamy wysoko, lub montujemy pomiędzy konarami (wedle własnej pomysłowości), unikamy natomiast stawiania na ziemi. Można umieścić w klatce, a także w pokoju, w którym ptaki latają, kilka zabawek (pomysły na zabawki znajdziecie w artykule o żywieniu papug), gdyż papugi te są ciekawskie i chętne do eksperymentów. Amazonki lubią wodę, szczególnie deszczową, dlatego codziennie (szczególnie w okresie letnim, gdy jest ciepło) powinny być zraszane. Dodatkowo można im postawić płytką miskę z wodą, by miały możliwość kąpieli.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu