Ptaki

21.05.2010
autor:  Justyna Niżyńska–Bubel
kategoria:  Ptaki


Żywienie

Aleksandretta obrożna żywi się przede wszystkim owocami (świeżymi i suszonymi), warzywami i orzechami (laskowe, włoskie, ziemne, nerkowca itp.), a także mieszanką ziaren (kanar, proso, owies, pszenica, len, konopia, słonecznik paskowany i biały oraz kukurydza) i kiełkami. Ponadto w diecie nie powinno zabraknąć zieleniny (np. cykoria, mniszek lekarski), a w okresie lęgowym także białka zwierzęcego (np. mieszanka jajeczna). Od czasu do czasu warto poczęstować papugę gotowanym ziemniakiem, makaronem, fasolką czy jajkiem, chętnie zje również biszkopta, który na pewno pomoże przełamać pierwsze lody podczas oswajania. Oprócz wody można podawać do picia świeże soki owocowe i warzywne (np. z buraków, marchwi, jabłek). Z młodych gałązek zaś chętnie będzie oskubywać korę, pąki i młode listki.

Rozmnażanie

Do rozmnażania dopuszczamy ptaki 3-4 letnie, zdrowe i w dobrej kondycji fizycznej. Często problemem jest dobranie odpowiedniej pary hodowlanej, gdyż samice są dość wybredne i w stosunku do nieakceptowanego samca będą agresywne. Zaleca się wpuścić grupę ptaków do jednej woliery i pozwolić im się dobrać w pary samodzielnie. Papugi te dobierają się w pary na całe życie. Przed rozpoczęciem sezonu lęgowego należy ptakom udostępnić budkę lęgową o wymiarach 30x30x50 cm z otworem wejściowym o średnicy 7 cm lub pieniek z wydrążoną dziuplą. Dno wysypujemy trocinami wymieszanymi z torfem. Samica składa 3 do 5 jaj, które sama wysiaduje przez 22-24 dni. Po 6 tygodniach od wyklucia młode zaczynają opuszczać gniazdo, ale jeszcze przez 2-3 tygodnie są dokarmiane przez rodziców. Kiedy mamy pewność, że młode samodzielnie pobierają pokarm, należy oddzielić je od rodziców, którzy stają się dla nich agresywni.

Oswajanie


Jest to gatunek nie stwarzający problemów podczas oswajania i nie potrzeba do tego celu ptaków odkarmianych jako pisklęta przez człowieka. Aby proces oswajania zachodził szybciej ludzie decydują się na kupno młodych papug, aczkolwiek dorosłe również można oswoić. Trudności może sprawić oswojenie papugi wychowanej w wolierze, ale osobiście uważam, że jest to jedynie kwestia czasu i cierpliwości. Nie prawdą jest również, że na oswojenie czy naukę ma wpływ płeć ptaka. Często okazuje się, że to samiec jest nieśmiały i małomówny, a samica ciekawska. Aleksandrettę można nauczyć wielu sztuczek, np. śpiewanie do wyciągniętego palca, przylatywanie na zawołanie, wydawania różnych dźwięków, a nawet wymawiania różnych słów. Pamiętajmy, że decydując się na trzymanie jednej papugi, musimy poświęcać jej codziennie dużo czasu, którego braku nie zrekompensują zabawki. Nie polecam tej papugi osobom, które mają drażliwych sąsiadów, gdyż jej głos w chwilach podniecenia bardzo głośny i przenikliwy. Rozważając jej zakup pamiętajmy również, że żyje średnio dwadzieścia lat i przez cały ten czas wymaga uwagi i opieki.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu