Rasy psów

21.11.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Rasy psów

Efektowny, duży pies o charakterystycznej stalowej barwie staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Pomimo arystokratycznego wyglądu jest psem pracującym, o czym często zapominają jego właściciele.

Wyżeł weimarski powstał na przełomie XVIII i XIX wieku, w wyniku krzyżowania wyżła niemieckiego, doga niemieckiego i pointera. Wzorzec rasy opracowano w roku 1896, lecz intensywna praca hodowlana przypada na okres międzywojenny. W tym okresie nadano rasie obecną postać. Weimar jest wszechstronnym psem łowieckim. Dopiero stosunkowo niedawno zaczęto dostrzegać estetyczne walory krótkowłosej odmiany tej rasy. Odmiana długowłosa, o istnieniu której wielu nie zdaje sobie sprawy, jest dużo mniej popularna. Obecnie wyżeł weimarski często jest efektownym psem domowym i ten sposób jego wykorzystania wydaje się coraz bardziej przeważać nad pierwotnym przeznaczeniem rasy. Rasa należy do VII grupy FCI.

Wygląd

Wyżeł weimarski jest psem wyjątkowej urody. Ma silną, muskularną i proporcjonalną sylwetkę. Grzbiet niezbyt długi, lekko łukowaty. Klatka piersiowa szeroka i głęboka o wyraźnym przedpiersiu. Ogon umiarkowanie długi, mocno umięśniony, osadzony niżej niż u innych wyżłów. Kończyny długie, muskularne. Szyja stosunkowo długa, muskularna. Głowa proporcjonalna, duża. Uszy osadzone wysoko, długie i stosunkowo szerokie, obwisłe.  Sierść odmiany krótkowłosej jest przylegająca, nieco dłuższa niż u pozostałych wyżłów krótkowłosych. Dopuszczalny jest podszerstek. Psy długowłose mają gładki, długi włos. Umaszczenie srebrzysto-szare we wszystkich jednolitych odcieniach. Dopuszczalne białe znaczenia na piersi oraz oczy w dowolnym kolorze (również niebieskie). Psy krótkowłose są niewymagające pod względem pielęgnacji. Długowłosa odmiana wymaga regularnego czesania.

Charekter

W charakterze weimarów na pierwszy plan wysuwa się opanowanie towarzyszące energicznemu usposobieniu. Są to psy przyjacielskie i pogodne, choć zdarzają się osobniki agresywne (szczególnie wśród samców). Chętnie i szybko się szkolą i są bardzo pracowite. Potrzebują dużej ilości ruchu i zabawy. Znudzone mogą wykazywać skłonność do ucieczek i włóczęgostwa. Pomimo przyjaznej natury, wyżeł weimarski wymaga starannego wychowania i szkolenia, ponieważ nieposłuszny staje się kłopotliwy.

Choroby

Rasa jest mało chorowita. Częściej niż przeciętnie zdarzają się choroby powiek. Niektóre badania wskazują na skłonność do przepukliny pępkowej  szczeniąt. Z racji budowy anatomicznej występuje podwyższone ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka. Pies nie powinien być przekarmiany, a po posiłku należy mu zapewnić odpoczynek.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu