Rasy psów

16.11.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Rasy psów

Pomimo swego użytkowego przeznaczenia, energiczny i zrównoważony wyżeł niemiecki może być wspaniałym psem towarzyszącym. Doskonale poradzi sobie zarówno w polu towarzysząc myśliwemu jaki i na długim spacerze w środku wielkiego miasta.

Pochodzenie

Pierwotnie wyżły niemieckie były psami ciężkiej budowy i flegmatycznego usposobienia. Powstały w wyniku kojarzenia posokowców i gończych pochodzących z terenu całej Europy. Cechowały się bardzo zróżnicowaną wielkością i umaszczeniem. Pod koniec XIX wieku, hodowcy niemieccy skrzyżowali ową pierwotną formę  z pointerem uzyskując protoplastę dzisiejszego wyżła niemieckiego krótkowłosego. Krzyżując go z różnego rodzaju psami szorstkowłosymi wyselekcjonowano szorstkowłosą odmianę. W wyniku kojarzenia z psami długowłosymi, powstała trzecia odmiana.  Nie jest ona jednak uznawana przez międzynarodową federację kynologiczną. Lista ras, które były używane przy tworzeniu rasy nie jest znana. Wyżły były i są psami pracującymi, a ich hodowlę prowadzono przede wszystkim pod kątem cech użytkowych, nie przejmując się dokumentowaniem przebiegu pracy hodowlanej.  Rasa należy do grupy VII FCI.

Wygląd

Wyżeł niemiecki jest psem o prostokątnej, proporcjonalnej sylwetce. Grzbiet mocny, umięśniony, delikatnie opadający w kierunku zadu. Klatka piersiowa głęboka i szeroka, z daleko sięgającymi żebrami. Kończyny smukłe lecz muskularne. Ogon zwężający się ku końcowi, niezbyt długi. Szyja muskularna, proporcjonalna do reszty ciała. Głowa kształtna, szeroka. Uszy duże, szeroko i wysoko osadzone, wiszące. Sierść krótka i twarda u odmiany krótkowłosej i bardzo szorstka, średniej długości u psów szorstkowłosych. Umaszczenie brązowe, czarno-dereszowate lub brązowo-dereszowate. Psy krótkowłose nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Szorstkowłosa odmiana powinna być regularnie trymowana.

Charakter i usposobienie

Pod względem charakteru wyżeł niemiecki jest psem idealnym. Jest zrównoważony i spokojny, a jednocześnie skory do zabaw i aktywny. Nie stracił swojego myśliwskiego zamiłowania i nadal jest używany do polowań (głównie na ptaki). Równie dobrze sprawdza się w roli psa towarzyszącego. Chętnie się szkoli, jest bardzo bystry i pojętny.  Powściągliwość wobec obcych czyni z niego dobrego psa stróżującego. Polecany jest dla rodzin z dziećmi, wobec których jest cierpliwy i przyjazny. Kupując szczenię należy wybierać mioty po pracujących rodzicach - daje to pewną gwarancję właściwej psychiki potomstwa.

Zdrowie

Wyżeł niemiecki jest rasą ponadprzeciętnie zdrową i odporną. Schorzeniem dziedzicznym jest choroba von Willebranda objawiającej się zaburzeniami w krzepnięciu krwi. Z powodu budowy anatomicznej istnieje wyższe ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka. Pies powinien mieć zapewniony wypoczynek po posiłku.

Szczenięta kosztują od tysiąca do trzech tysięcy złotych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu