Rasy psów

08.09.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Rasy psów

West Highland White teriery swą popularność zapewniają swojej niezaprzeczalnej urodzie. Za tą białą, śliczną kuleczką o niewinnym spojrzeniu kryje się jednak uparty, niezależny i lubiący dominować pies.

Pochodzenie

West Highland White Terier to rasa, która powstała w XIX w. w Wielkiej Brytanii. Jej przodkami są cairn teriery oraz teriery szkockie. Wśród tych ras czasem rodziły się białe szczenięta, z których wyselekcjonowano westy. Ich pierwotnym przeznaczeniem było polowanie na szczury.

Charakter i usposobienie

Dzisiaj West Highland White Teriery są bardzo popularnymi psami do towarzystwa. Ich charakter jest bardzo specyficzny. Z jednej strony są to psy bardzo towarzyskie, przyjazne, radosne i lubiące zabawy, z drugiej natomiast uparciuchy, które same chcą decydować o sobie i zawsze chodzą własnymi drogami. Westy są psami użytkowymi i zapewne stąd bierze się ich niezależność. Poza tym są doskonałymi stróżami, niezwykle silnymi i wytrzymałymi. Pomimo swej żywiołowości i temperamentu typowego teriera są łatwiejsze w prowadzeniu niż ich krewni. Westy szybko i chętnie się uczą, ale potrzebują do tego zdecydowanej ręki. Ich właściciel musi wykazać się konsekwencją i od początku wprowadzać jasne zasady. Jeżeli zaniedbamy szkolenie w szczenięctwie, potem trudno będzie oduczyć psa pewnych zachowań. Nie oznacza to jednak, że w szkoleniu powinniśmy stosować kary. Psy tej rasy wykonują zadania jeśli im się to opłaca, dlatego najlepszą metodą szkolenia jest nagradzanie pożądanych zachowań. Westy lubią dominować, dlatego jeżeli wyczują, że mogą sobie na wiele pozwolić, zaczną rządzić w domu. Ich skłonność do dominacji objawia się także tym, że często wchodzą w konflikty z innymi psami.

Jeżeli uda nam się ujarzmić tego małego teriera na pewno zyskamy wspaniałego przyjaciela, przywiązanego do rodziny, zawsze gotowego do współpracy i chętnie spędzającego czas na zabawach z naszymi dziećmi.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu