Rasy psów

03.08.2010
autor:  Tymoteusz Porębski-Środa
kategoria:  Rasy psów

Terier walijski, należący do grupy terierów wysokonożnych, jest psem lojalnym, posłusznym i łatwym do prowadzenia. Jak mówią właściciele tego rodzaju terierów- są to psy małe, ale o wielkim sercu, zawsze skłonne do zabawy i wesołe. Potrafią rozbawić nawet najpoważniejszego właściciela. Teriery walijskie z całą pewnością mają więcej zalet niż wad.

Pochodzenie i wygląd

Terier walijski jest jedną z licznych ras terierów pochodzących z Wysp Brytyjskich. Niektórzy z ekspertów wierzą, że jest to najstarsza rasa psów obecna na wyspach. Oficjalnego uznania doczekała się ona w pierwszej dekadzie XIX wieku.
Terier walijski od dawien dawna wykorzystywany był jako pies myśliwski w polowaniach na lisy czy dziki. W minionym wieku jednak stał się on przede wszystkim psem ozdobnym, (biorącym udział w wystawach i różnego rodzaju pokazach) i towarzyszącym. Pomimo tej zmiany terier walijski zachował siłę charakteru charakterystyczną dla psów myśliwskich.

Terier walijski jest niewielkim psem o krępej i zbitej budowie. Jego ciało ma prostokątny kształt z charakterystycznie podłużną głową porównywaną do kształtu cegły. Noszony prosto ogon jest dobrze osadzony. Oczy są ciemnobrązowe, głęboko osadzone, uszy natomiast przypominają kształt litery „V” i zawijają się do przodku, dobrze przylegając do policzków.

Sierść u psów tej rasy jest obfita, gęsta, krótka i szorstka. Na łapach i pysku znacznie obfitsza i bardziej miękka. Taka struktura szaty chroni psa przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Na tułowiu występuje podszerstek. Dopuszczalne kolory u terierów walijskich to: czerń podpalana lub szaropłowy podpalany.

Charakter i usposobienie

Rasa ta ma wiele cech wspólnych wszystkim terierom: żywe i wesołe usposobienie, brak skłonności do nieśmiałości, ale też upór i ciągłą walkę o dominację.  Dobrze wyszkolony terier walijski może stać się doskonałym i lojalnym towarzyszem życia. Pies ten nie boi się nowych miejsc oraz ludzi- zawsze wykazuje dużą pewność siebie. Należy do zwierząt niezwykle aktywnych, ciągle szukających coraz to nowego zajęcia. Brak jakiegokolwiek zajęcia może niestety zakończyć się „psoceniem” w domu. Terier walijski nie jest zaczepny, ale zawsze broni swojego terenu, kiedy wkraczają na niego inne osobniki. W kontakcie z dziećmi sprawdza się znakomicie – często można go spotkać, bawiącego się z najmłodszymi członkami rodziny.

Wymagania

Ze względu na dużą aktywność fizyczną, jaką wykazuje ten pies powinno się mu zapewnić odpowiednią ilość codziennych spacerów (najlepiej bez smyczy po dużej i wolnej przestrzeni). Warto pomyśleć czasem o dłuższym wypadzie za miasto, gdzie nasz pupil będzie mógł dać upust swojej niezwykłej energii.

Terier walijski doskonale odnajdzie się zarówno w warunkach wiejskich jak i miejskich. Z powodzeniem może być trzymany w mieszkaniu w bloku. Należy pamiętać jedynie, aby nie nuda nie wkradła się w jego życie. W przeciwnym razie lojalny i posłuszny terier zamienić się może w totalnego „rozrabiakę”.

Odpowiedni właściciel

Teriery jako psy myśliwskie rozwinęły w sobie silne poczucie niezależności i asertywność. Dlatego tak trudno nad nimi zapanować. Jest to rasa, która zdecydowania powinna być polecana doświadczonym, cierpliwym i konsekwentnym właścicielom. Szkolenie tych psów wymaga poświęcenia, stałej pracy i ciągłego powracania do treningów. Jest też bardzo czasochłonne.

Zdrowie i pielęgnacja

Terier walijski żyje przeciętnie 12-13 lat.
Wymaga trymowania szorstkiej sierści (co najmniej 4 razy w roku). Nie pielęgnowana ani nie trymowana skóra podatna jest na różne uczulenia.
Psy tej rasy są raczej zwierzętami zdrowymi. Niektórzy właściciele przestrzegają przed ich nadmiernym karmieniem, gdyż mogą one wykazywać skłonności do tycia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu