Rasy psów

30.08.2011
autor:  Adriana Orzeł
kategoria:  Rasy psów


Charakter i zachowanie

Terier tybetański to bardzo towarzyski zwierzak, przede wszystkim nie powinien zostawać sam w domu na kilka godzin, będzie bardzo tęsknił i bał się samotności. Zainteresowanie ze strony człowieka jest niezbędne do jego prawidłowego rozwoju psychicznego. Terier lubi mieć coś do „powiedzenia” w domu, czasami narzuca swoje zasady. Uwielbia się bawić, szczególnie z człowiekiem lub innym zwierzakiem, jeżeli jednak nie znajdzie kompana, świetnie potrafi sam zorganizować sobie zabawę. Pies lubi psoty, dlatego aby nie sprawiał problemów w domu potrzebuje treningu i tresury. Musi nauczyć się rozumieć polecenia właściciela, aby móc się do nich stosować.

Lubi kontakt z dziećmi, dopóki te nie zaczną nadużywać jego cierpliwości. Raz przemęczony ich towarzystwem może w przyszłości unikać spotkań z nimi.

Jako typowy zwierzak domowy musi mieć spory (najlepiej nieprzerwany) kontakt z ludźmi. Zdecydowanie najlepiej będzie czuł się mieszkając w domu. Jeżeli jednak pojawi się jakaś przeszkoda, terier może mieszkać na zewnątrz, jednak koniecznie trzeba zapewniać mu towarzystwo.

Doskonale wyczuwa nastrój właściciela, stara się „pocieszyć” w smutku i dzielić radość razem ze swoim panem.

Ma bardzo żywą naturę, co daje się zauważyć niemal w każdej sytuacji. Wyprowadzony na spacer będzie szedł niespokojnie, zainteresuje się każdym napotkanym zwierzątkiem a nawet rośliną, będzie obserwował ludzi, biegał, cieszył się. Najchętniej spaceruje bez smyczy, nie lubi ograniczeń. Uwielbia bawić się w śniegu, kryć się i kopać w zaspach. W wodzie również czuje się jak ryba. W stosunku do obcych bywa nieufny dlatego warto socjalizować go od wieku szczenięcego. Lubi podróżować, nie trzeba obawiać się zabierania psa na urlop, nie sprawia problemów, wręcz przeciwnie, jest zainteresowany poznawaniem nowych miejsc.

Opieka

Ze względu na długi włos należy szczotkować psa trzy razy w tygodniu. Do kąpieli warto stosować specjalne szampony dla psów długowłosych, polecane są również odżywki nawilżające. Rasa jest odporna i nie ma chorób genetycznych.

Terier tybetański to pies wymagający uwagi ze strony właściciela. Polecany szczególnie dla rodzin oraz osób lubiących długie, spokojne spacery.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu