Rasy psów

Sznaucer, fot. sxc.hu

21.05.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Rasy psów

Urocze brodacze o niewinnym spojrzeniu – to tylko pozory. Sznaucery to prawdziwe psy z charakterem, potrafiące zawsze zaznaczyć swoja obecność i dosadnie okazać niezadowolenie. Mimo to jest w nich coś, czemu nie można się oprzeć. Może sekret ich popularności wiąże się z ich tupetem? Bo która inna rasa potrafi się bardziej dosadnie upomnieć o zabawę, pieszczoty i zainteresowanie?

Sznaucery występują w trzech odmianach: miniaturowej, średniej i olbrzymiej. Ich wspólne pochodzenie sprawia, że mają ze sobą wiele wspólnego, ale posiadają także indywidualne, charakterystyczne dla swojej odmiany cechy.

Rasa powstała w Niemczech z psów wiejskich, które w zależności od swojej wielkości były używane do różnych celów. Ze względu na różnice charakterów omówić należy każdą odmianę osobno.

Sznaucer miniaturowy
którego pierwotnym zadaniem było pilnowanie gospodarstwa, dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych psów trzymanych w mieszkaniach. Zapewne jest to spowodowane jego niewielkim wzrostem (wysokość w kłębie od 30 do 35 cm), a także sympatycznym wyglądem. Sznaucery miniaturowe nie są jednak typowymi psami do towarzystwa. Są zadziorne, uparte, o dużym temperamencie i odwadze. Ich czujność czyni z nich dobrych stróżów. Cechuje je także duża inteligencja, którą potrafią wykorzystać dla swoich celów. Sznaucer miniaturowy zawsze chce dyktować warunki, zarówno w codziennym życiu jak i zabawie. Wbrew pozorom nie jest to łatwy do ułożenia piesek, a jego właściciel musi wykazać się wielką cierpliwością i opanowaniem w jego wychowaniu.

Sznaucer średni początkowo stanowił zazwyczaj własność woźniców, biegnąc koło dyliżansu pobudzał konie do biegu, a także w razie potrzeby ostrzegał o niebezpieczeństwie. Dzisiaj jest najrzadziej spotykaną odmianą w naszym kraju. Jego wysokość nie powinna przekraczać 50 cm w kłębie. Charakterem i temperamentem przypomina sznaucera miniaturę. Tak jak jego mniejszy krewny jest bardzo inteligentny i czujny, a także trudny w szkoleniu. Z pewnością można go polecić osobie lubiącej aktywność, gdyż sznaucery średnie uwielbiają ruch i zabawy.

Sznaucer olbrzym pierwotnie używany do pilnowania bydła, trzody chlewnej, stajni i gospodarstwa. Charakter tej odmiany najmniej przypomina typowego sznaucera. Jest spokojny i zrównoważony, bardzo inteligentny i wierny swojemu właścicielowi. Charakteryzuje go wielka odwaga, a jednocześnie opanowanie. W sytuacji zagrożenia nie reaguje impulsywnie lecz przemyślanie. W stosunku do małych psów nie wykazuje agresji, nawet zaczepiany, dobrze ułożony olbrzym nie zareaguje złością. Jeśli jednak zaatakuje go równy sobie pies, na pewno nie pozostanie obojętny. Olbrzymy instynktownie bronią swojego pana a także dobytku, co sprawia, że wspaniale nadają się na psy stróżujące i obronne.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu