Rasy psów

22.10.2010
autor:  Tymoteusz Porębski-Środa
kategoria:  Rasy psów

Ciesząca się dużą popularnością zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych rasa należąca do psów myśliwskich. Znakomity tropiciel zwierzyny i zarówno wierny przyjaciel swojego właściciela.

Pochodzenie i wygląd

Springer spaniel angielski, jak sama nazwa wskazuje to rasa wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Wyrażenie „to spring” oznacza w języku angielskim płoszyć i faktycznie psy tej rasy są służą do tropienia i płoszenia zwierzyny. Springer spaniele stały się również przodkami innej rasy – field spaniel (krzyżówka z cocker spanielem).

Głowa średniej wielkości, dość szeroka i zaokrąglona. Oczy są średniej wielkości, brązowe, wesołe. Uszy są osadzone na wysokości oczu, długie i przylegające do głowy. Szyja średniej długości, muskularna. Kończyny są proste i mocne, klatka piersiowa głęboka. Ogon mocno owłosiony. Włosy – gładkie, przylegające, gęsty podszerstek. Dopuszczalne jest każde umaszczenie, jednak preferowane brązowo lub czarno białe.

Charakter i usposobienie

Springer spaniele to niezwykle ruchliwe i pełne energii psy, odporne na wszelkie niedogodne warunki atmosferyczne. Są to psy myśliwskie, uwielbiające polowania, na których wykazują się bardzo dużą inteligencją. Bardzo szybko się uczą i potrafią świetnie aportować. Nie przejawiają agresji, a wręcz są bardzo towarzyskie i łagodne. Potrzebują ciepła i czułości od swojego właściciela, są mu za to niezwykle oddane.

Wymagania

Jeśli chodzi o pielęgnację włosów, to springer spaniele wymagają regularnego szczotkowania. Właściciel nie powinien mieć z tym kłopotów, gdyż psy te uwielbiają tą czynność. Jednak tak jak w przypadku innych psów zaleca się przyzwyczajanie do czesania od wczesnego wieku zwierzęcia. Nie należy również zapominać o pielęgnacji uszu tego psa, ze względu na to, że są długie i przylegające. Regularne czyszczenie uszu zapobiega ich zanieczyszczeniu a tym samym wszelkim infekcjom. Ponadto rasa ta wymaga sporej aktywności fizycznej, dlatego należy zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu. Nie nadają się do życia w ciasnym mieszkaniu.

Odpowiedni właściciel

Springer spaniele są odpowiednimi psami dla ludzi aktywnych i energicznych. Wśród domowników przywiązują się szczególnie do jednej osoby, którą uznają za swojego przewodnika. Dobrze dogadują się z innymi psami, a także są łagodne w stosunku do dzieci. Tak jak każde psy wymagają jednak odpowiedniego ułożenia.

Zdrowie

Springer spaniele to psy odporne, żyjące około 10-14 lat. Ze względu na swoje uszy są szczególnie podatne na wszelkie ich schorzenia. W przypadku nieodpowiedniej diety i małej ilości ruchu możliwa jest otyłość.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu