Rasy psów

10.11.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Rasy psów

Niegdyś zagrożony przez komunistyczny rząd w Chinach i masowo przez niego likwidowany, dziś jeden z najpopularniejszych psów ozdobnych i do towarzystwa na całym świecie, ten niewielki piesek o aroganckim, majestatycznym kroku zdecydowanie wie, jak podbić serca milionów.

Pochodzenie i wygląd

Shih-tzu to azjatycka rasa, która jeśli nie bezpośrednio, to na pewno pośrednio pochodzi od lhasa apso. Do Europy (początkowo Wielka Brytania) shih-tzu trafił dopiero w latach 30. XX wieku, ale zanim stał się psem ozdobnym i do towarzystwa na naszym kontynencie, przez wieki hodowany był w Tybecie, gdzie otaczano go kultem religijnym i wierzono w jego specjalne moce chroniące przed złymi duchami. Z Tybetu shih-tzu dotarł do Chin, gdzie jego hodowaniu poświęcali się eunuchowie cesarzowej Tzu Hsi.

Wygląd i budowa

Shih-tzu jest raczej małym pieskiem. Odznacza się szeroką i okrągłą głową, dużymi, wiszącymi uszami, pokrytymi dużą ilością sierści, pyskiem kwadratowym i niepomarszczonym. Szyja jest łukowata i „doskonała” do dumnego noszenia głowy. Oczy shih-tzu są duże, ciemne, szeroko osadzone. Nogi krótkie i muskularne, a wysoko osadzony ogon zawsze radośnie zarzucony na grzbiet. Włos u psów tej rasy jest długi (sięgający ziemi), falowany i zdecydowanie miękki. Występuje u nich także obfita broda i wąsy. Spotyka się shih-tzu w wielu kolorach: białym, beżowym, czarnym (osobniki jednokolorowe rzadsze i mniej cenione), a także biało-złotym u biało-czarnym.

Charakter i usposobienie

Shih-tzu z całą pewnością należy do grona psów wesołych, pogodnie usposobionych i lubiących towarzystwo. Jego „elastyczny” charakter sprawia, że szybko dostosowuje się do atmosfery panującej wśród domowników. Psy tej rasy uwielbiają spacery i zajęcia ruchowe, które angażują całą rodzinę. Shih-tzu również w domu będzie umiał spożytkować swoją energię, a zrobi to poprzez bieganie po całym mieszkaniu czy bawieniu się swoimi zabawkami. Psy tej rasy nie są agresywne, nigdy nie atakują. Pozytywnie nastawiają się do wszystkiego i wszystkich. Często lubią inne zwierzęta. Są także inteligentne i niezależne. Całość czyni z nich znakomitych i wiernych kompanów do życia.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu