Rasy psów

26.08.2011
autor:  Adriana Orzeł
kategoria:  Rasy psów


Charakter i zachowanie

Seter szkocki wyróżnia się psią inteligencją. Bardzo szybko się uczy i łatwo tresuje. Ma znakomitą pamięć, co ma również swoją negatywną stronę, ponieważ jeżeli zwierzak raz się do czegoś zrazi, nie będzie w stanie drugi raz narazić się na podobne doświadczenie. Trudno będzie go przekonać, do pewnych zjawisk, sytuacji czy przedmiotów, z którymi ma negatywne wspomnienia.

Ze względu na swoją myśliwską naturę jest bardzo bystry i czujny. Świetnie sprawdza się jako pies pracujący, angażuje się w swoje zadania, wykonuje je cierpliwie i do końca.

W stosunku do ludzi jest przyjazny, chociaż względem obcych może wykazywać nieufność. Psa należy socjalizować od wieku szczenięcego, aby w przyszłości nie sprawiał problemów wśród obcych ludzi i zwierząt. Nie stanowi zagrożenia dla dzieci, wręcz przeciwnie, chętnie się z nimi bawi.

Seter jest tak zwanym psem jednego właściciela, którego z resztą sam sobie wybiera. Prawdopodobnie wyczuwa najstabilniejszy charakter. W stosunku do swojego pana jest wierny i posłuszny, chyba, że spotka się ze złym traktowaniem lub niesprawiedliwością czy brutalnością ze strony człowieka. W takiej sytuacji, jego duma nie pozwoli na dalsze współgranie z właścicielem. Jest spokojny i opanowany, nie sprawia żadnego zagrożenia dla otoczenia.

Opieka

Pies potrzebuje ruchu, musi ćwiczyć swoje mięśnie aby zachować dobrą kondycję fizyczną. Zdecydowanie najlepiej czuje się na wsi, gdzie może się cieszyć zapachem natury oraz nieograniczoną przez urbanizację przestrzenią do życia.

Włos gordona nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, jest naturalnie lśniący. Ze względu na długość, warto szczotkować psa raz lub dwa razy w tygodniu.

Seter szkocki nie ma problemów ze zdrowiem. Choruje rzadko, pod warunkiem, że będzie miał zapewnione miejsce do biegania i zabawy, od czasu do czasu możliwość pracy oraz prawidłowe odżywianie. Co do jedzenia nie ma szczególnych wymagań. Ma duży apetyt, przez swoją ruchliwą naturę. Trzeba zadbać, aby jego posiłek był bogaty w białko. Warto różnicować karmę (np. 50% mięsa i 50% ryżu, makaronu itp.).

Gordon musi mieć jasno wyznaczone zadania, wyraźną granicę między tym co mu wolno, a czego nie, wtedy z pewnością będzie się trzymał zasad. Jeżeli właściciel w pełni przyjmie zwierzaka do rodziny, ten z pewnością odwzajemni się dobrym zachowaniem, pełnym oddaniem oraz partnerstwem.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu