Rasy psów

Rottweiler, fot. sxc.hu

17.11.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Rasy psów

Rottweiler utrzymuje w Polsce stałą popularność. Pomimo obiegowej opinii o jego nieobliczalnym i agresywnym charakterze jest to pies spokojny i zrównoważony. Wymaga jednak doświadczonego opiekuna.

Pochodzenie

Rottweilery pochodzą z Niemiec. Za historyczny początek rasy uważa się rok 76 n.e. kiedy to rzymskie legiony obozowały w okolicy dzisiejszego miasta Rottweil. Miało wtedy dojść do skrzyżowania miejscowych psów z rzymskimi mastifami. W średniowieczu Rottweil był miastem o dużym znaczeniu handlowym, odbywały się tam targi bydła na które hodowcy pędzili stada z pomocą dużych psów o doskonałym charakterze. Historycznie był to pies używany przez hodowców bydła i rzeźników do pilnowania i przepędzania krów. Nowożytna historia rasy rozpoczęła się w roku 1907, kiedy to powstał pierwszy Klub Rottweilera. Wzorzec rasy ustalono dopiero w roku 1921. Obecnie rottweilery używane są głównie jako psy stróżujące i obronne a także jako psy towarzyszące. Rasa należy do II grupy FCI.

Rottweiler

Wygląd i budowa

Rottweiler jest psem dużym, o proporcjonalnej, lekkiej, jak na swoją rasę, sylwetce. Grzbiet jest prosty i szeroki. Klatka piersiowa mocna, głęboka i szeroka. Kończyny proste, muskularne, rozstawione dosyć szeroko. Szyja umiarkowanie długa, szeroka, muskularna i bez podgardla. Głowa duża, kształtna, szeroka, z wyraźnym czołem. Pysk umiarkowanie krótki. Uszy niezbyt małe, trójkątne, osadzone szeroko, obwisłe. Sierść średnia, z podszerstkiem. Umaszczenie czarne z rudobrązowym podpalaniem na policzkach, wargach, spodniej stronie szyi, klatce piersiowej , nogach, nad oczami i po spodniej stronie nasady ogona. Pies wymaga regularnego szczotkowania.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu