Rasy psów

03.08.2010
autor:  Tymoteusz Porębski-Środa
kategoria:  Rasy psów

Niezwykle inteligenty, posłuszny, a przy tym elegancki i dostojny. Wszechstronnie użytkowy oraz pies do towarzystwa. Dzisiaj cieszący się ogromną popularnością, a jego przodków doszukiwać się można kilkanaście wieków wstecz.

Pochodzenie i wygląd

Najstarsze informacje na temat pudli sięgają późnego średniowiecza. Islandia jest krajem z którego  w tym okresie mógł wywodzić się przodek pudla. Po dotarciu na stary kontynent psy te zapisały się w historii jako świetne psy myśliwskie. Można spotkać je na obrazach malarzy włoskich i niemieckich z XVI w. Używano ich do polowań na ptactwo wodne, pudle zatem są doskonałymi pływakami i mają wrodzony instynkt do aportowania z wody, co przez setki lat wykorzystywali myśliwi. We Francji w okresie renesansu pudle trafiły do cyrków gdzie wszyscy mogą się przekonać o ich inteligencji po dziś dzień. Pudle największą popularność zdobyły jako psy do towarzystwa, tak w dzisiejszych czasach są rozpoznawane i kojarzone.

Pudle to psy o harmonijnej budowie i eleganckim wyglądzie. Najbardziej charakterystyczną ich cechą jest obfita sierść wełnista występująca w dwóch wariantach:pudle kędzierzawo włose oraz pudle o sznurowym owłosieniu. Ponadto występuje zróżnicowanie w wielkości pudli: duże, średnie oraz pudle miniaturowe. Głowa raczej długa i wąska z delikatna kufą i mocnym podgardlem. Długość głowy powinna być nieco większa niż 2/5 wysokości psa. Uszy długie i zwisające kolo pyska. Oczy w kształcie migdałów, ciemnobrązowe. Szyja mocna z lekko łukowatym karkiem. Krótsza niż długość głowy. Grzbiet krotki nad szerokimi, zaokrąglonymi lędźwiami. Głęboka klatka piersiowa. Ogon osadzony wysoko i sterczący pod kątem. Pudla charakteryzują lekkie, taneczne kroki. Umaszczenie:czarne, brązowe, srebrzyste, białe i morelowe.

Usposobienie i charakter

Pudle na ogół są przyjazne, inteligentne(co potwierdza jego historia) i lojalne. Pudel sprawia wrażenie zwierzęcia pojętego, stale czujnego, niezmiernie ruchliwego i mającego poczucie własnej godności. Ze względu na jego skłonność do przywiązywania się oraz chętne poddawanie się szkoleniu i tresurze jest on szczególnie miłym towarzyszem.

Wymagania

Włosy stale rosną i nie wypadają, więc konieczne jest regularne strzyżenie.

Odpowiedni właściciel

Powinien być osobą która nie będzie miała problemu z pielęgnacją sierści pudla. Utrzymanie tych psów w odpowiednim wyglądzie wymaga nieustannego czesania i skracania sierści. Osoby kochające elegancję na pewno znajdą w pudlu wymarzonego towarzysza który nada charakter ich domowi.

Zdrowie i pielęgnacja

Pudle są długowieczne, ich wiek sięga często ponad 16 lat. Maja niewielką tendencję do występowania skrętu żołądka.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu