Rasy psów

18.10.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Rasy psów

Mimo iż posokowce bawarskie należą do grupy psów gończych i myśliwskich mogą one stać się doskonałymi kompanami życia dla każdego z nas. Ich łagodne i przyjazne usposobienie sprawia, że zyskują one rzeszę fanów na całym świecie – nie tylko wśród myśliwych. W Polsce ich popularność stale wzrasta. Pierwsze hodowle rozwinęły się tuż po II wojnie światowej.

Pochodzenie i wygląd

Rasa ta pochodzi z Alp Bawarskich, gdzie posokowce od dawna pełniły funkcje psów myśliwskich. Doskonale radzące sobie w trudnych warunkach wysokogórskich, posokowce bawarskie tropiły zwierzynę przed pościgiem, odnajdywały zagubiony trop lub po prostu wynajdywały ustrzeloną zwierzynę. Znacznie ułatwiały tym trudy polowań. Ich przodkami były psy gończe zwane po niemiecku die Bracken krzyżowane z posokowcami hanowerskimi.

Posokowce bawarskie są zwierzętami o niedużej masie ciała, ale muskularnej budowie. Należą do psów średniej wielkości. Głowa jest dość szeroka z wyraźnie zaznaczoną linią stopu; uszy szeroko osadzone, zaokrąglone na końcach, ciężkie, wiszące i przylegające do policzków. Kark i grzbiet mocny oraz sprężysty. Klatka piersiowa długa i głęboka, a brzuch delikatnie podciągnięty. Ogon posokowca bawarskiego jest średniej długości – maksymalnie sięga stawów skokowych. Sierść natomiast gęsta, gładko przylegająca, średnio szorstka i nieco błyszcząca. Umaszczenie psów tej rasy może być koloru soczystej czerwieni czerwonobrązowego, czerwonożółtego, czasem czerwonoszarego lub tak zwanej czerwieni jelenia. Grzbiet odznacza się zazwyczaj ciemniejszym zabarwieniem; może także wystąpić pręgowanie na ogonie. Maska i uszy są często ciemniejsze niż umaszczenie podstawowe. Zdarza się również, że na piersi zarysowuje się jasna plama.

Charakter i usposobienie

Posokowiec bawarski jest psem o łagodnym, spokojnym i zrównoważonym usposobieniu. Przywiązany do właściciela, będzie raczej powściągliwy w stosunku do obcych ludzi. Przeważa w nim zdecydowany charakter. Posokowiec jest zwierzęciem aktywnym i inteligentnym. Poddany odpowiednim szkoleniom, dość szybko się uczy. Sprawia wrażenie pewnego siebie i odważnego. Może być agresywny w sytuacjach dla niego stresujących – najczęściej powodowanych strachem.

Posokowiec bawarski ma silnie rozwinięte instynkty łowieckie i tym samym doskonale rozwinięty węch.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.5 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu